onsdag, 02 februar 2022 07:53

1.845 fikk gebyr for manglende hjelm og bilbelte i fjor

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Nær 2.000 nordmenn fikk gebyr for manglende bilbelte i fjor. Nær 2.000 nordmenn fikk gebyr for manglende bilbelte i fjor. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Sjåførene av over 200.000 kjøretøy ble i fjor kontrollert av Statens vegvesen for belte- og hjelmbruk. Det førte til 1.845 gebyr og 32 anmeldelser.

Avdelingsdirektør for utekontroll i Statens vegvesen, Kjetil Wigdel, mener det er for mange.

– Bilbelte er det enkleste og mest effektive hjelpemiddelet for å redusere tallet på drepte og hardt skadde i trafikken, sier han i en pressemelding.

Vegvesenet opplyser at det er svært sjelden at de observerer manglende hjelmbruk på moped og motorsykkel, og at de fleste gebyrene blir ilagt i forbindelse med manglende beltebruk. Et slikt gebyr er på 1.500 kroner.

I tillegg til gebyrene anmeldte Statens vegvesen 32 sjåfører for manglende sikring av barn. Det er overraskende høye tall ifølge avdelingsleder for trafikksikkerhet Guro Ranes.

– Selv i lav fart kan barn bli alvorlig skadd når de ikke sitter fastspent på riktig måte. Jeg vil oppfordre alle til å sikre barna sine godt. Vi har ingen å miste, sier hun.

NTB

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa