mandag, 06 desember 2021 23:17

Regjeringen framskynder tredje dose for alle over 45

Skrevet av
Regjeringen endrer intervallet mellom dose to og oppfriskningsdosen fra seks til fem måneder for alle ned til 45 år. Regjeringen endrer intervallet mellom dose to og oppfriskningsdosen fra seks til fem måneder for alle ned til 45 år. Foto: Torstein Bøe / NTB

Regjeringen endrer intervallet mellom dose to og oppfriskningsdosen av koronavaksinen fra seks til fem måneder for alle ned til 45 år.

Det samme gjelder for voksne med alvorlige underliggende sykdommer og ansatte i helse- og omsorgstjenesten, melder regjeringen i en pressemelding.

– Vi har økende smittepress i samfunnet, og flere kan derfor bli alvorlig syke. Presset på helsetjenesten er også stort. Folkehelseinstituttet anbefaler derfor kortere intervall mellom dosene, ned mot 5 måneder, så langt det er kapasitet i kommunene. Regjeringen følger denne anbefalingen. Det vil gi den enkelt bedre beskyttelse og kunne redusere presset på helsetjenesten, sier helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).

Bakgrunn for anbefalingen fra Folkehelseinstituttet om kortere intervall er økt smittepress i samfunnet og dermed økt risiko for alvorlig sykdom hos flere.

For personer over 65 år er intervallet allerede fem måneder. Regjeringen understreker at nedkortingen også for de ned til 45 vil gi kommunene mulighet til å sette flere vaksinedoser raskere.

– Når vi nå endrer intervallet, får kommunene enda flere armer å sette vaksinedoser i. Noen kommuner vil da kunne tilby oppfriskningsdose til personer under 65 år før jul. Jeg håper dette vil bidra til å øke takten i vaksineringen med tredje dose, sier Kjerkol.

Andre saker å lese

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa

Syklist til legevakt etter trafikkulykke på Soknedalsveien

11-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En syklist ble søndag ettermiddag kjørt til legevakt for sjekk etter en trafikkulykke med en personbil på fylkesvei 290 Soknedalsveien i Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

11-05-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

Kristoffer Reitan (28) gikk til topps i PGA-turneringen i North Carolina etter en fabelaktig avslutning. Han får med seg 33 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa