lørdag, 20 november 2021 15:36

Høyesterett tillater inndragning av mobil fra 13-åring

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Et enstemmig Høyesterett slår fast at den kriminelle lavalderen ikke skal stå i veien for at domstolene kan idømme inndragning av mobilen til en 13- åring.

I sommer ble det kjent at Høyesterett skulle vurdere Borgarting lagmannsretts dom om strafferettslig inndragning av iPhonen til et barn under den kriminelle lavalder. Telefonen ble i lagmannsretten besluttet inndratt fordi gutten oppbevarte og delte et intimt bilde av en mindreårig venninne. Gutten skal også ha krevd penger av jenta for å slette det.

Denne uka falt dommen, og i den fastslår Høyesterett at den kriminelle lavalderen ikke skal stå i veien for å inndra telefonen.

– Siden gutten er under den strafferettslige lavalderen, vil inndragning være den eneste tilgjengelige reaksjonen fra det offentlige. Inndragning av mobiltelefonen vil, etter mitt syn, være et godt egnet tiltak når telefonen blir benyttet til å besitte og distribuere et bilde som seksualiserer barn, skriver førstvoterende dommer Borgar Høgetveit Berg i dommen.

Høyesterett skriver videre det at gutten skal ha krevd penger av jenta, for å slette bildet, gjør handlingen mer alvorlig.

NTB

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa