lørdag, 06 november 2021 12:04

Vil gjøre det lettere å skyte jerv

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Vil gjøre det lettere å skyte jerv Foto: Pixabay

Sauebønder fortviler etter å ha mistet 30 prosent av lammene på beite. Nå kan det bli lavere terskel for å tillate skyting av jerv.

Sauebøndene mener myndighetene stiller for strenge krav til dokumentasjon både for å få fellingstillatelse og for å få erstatning. Det er Klima- og miljødepartementet som har ansvar for rovviltforvaltningen. Nå svarer statssekretær Aleksander Øren Heen (Sp) på kritikken:

– I beiteprioriterte områder skal det være lav terskel for å gi tillatelse til skadefelling av jerv. Statsforvalteren gjør en konkret vurdering i det enkelte tilfelle og tar stilling til om lovens krav er oppfylt. I august ga Statsforvalteren i Trøndelag tillatelse til skadefelling av en jerv i dette området og ett dyr ble felt, skriver statssekretær Øren Heen til Adresseavisen.

Sauebonde Reidun Stølen sa til Adresseavisen fredag at tapsprosenten er hinsides for tiden.

– Jeg går ikke på saueleiting lenger, men går med kvaler og vondt i magen og leiter etter kadaver der jeg vet at jerven pleier å være. Det betyr så mye for økonomien å finne det døde dyret og dokumentere at det er tatt av jerv.

NTB

Andre saker å lese

Program for 17.mai 2025

12-05-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Program for 17.mai 2025

Her har du et "klassisk" 17.-maiprogram for Hønefoss. Det fulle og hele programmet finner du på denne linken.

Les mer i RingeriksAvisa

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

12-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

Når departementene flytter sammen i nytt regjeringskvartal, skal de også bytte IT-system. Stortingets kontrollkomité har åpnet kontrollsak.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre ansatte angrepet i Ringerike fengsel

10-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre ansatte får oppfølging på legevakt etter at de skal ha blitt utsatt for vold fra en varetektsinnsatt i Ringerike fengsel. Politiet fikk melding om hendelsen like før klokka 16 fredag...

Les mer i RingeriksAvisa

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske …

10-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske eiere

Utenlandsk eierskap av barnehagebygg fører til betydelig høyere husleie. Noen barnehager i utenlandseide bygg betaler nesten dobbelt så mye som andre barnehager.

Les mer i RingeriksAvisa