onsdag, 06 januar 2016 13:06

Smilefjestilsyn innføres ved serveringssteder i Norge

Skrevet av

Fra januar 2016 innfører Mattilsynet smilefjestilsyn i hele Norge. Smilefjesordningen skal gjøre hygienen bedre og maten tryggere på norske serveringssteder.

­– Smilefjesordningen tar både gjestene og bransjen på alvor. Smilefjesene vil gi forbrukerne informasjon om hygienen ved restaurantene og kafeene før de setter seg ved bordet og bestiller mat. Ordningen gir gjestene mulighet til å gjøre bevisste valg om hvor de ønsker å spise. Jeg er også sikker på at den vil føre til bedre hygiene på serveringsstedene, slik at maten som serveres blir enda tryggere, sier helse- og omsorgsminister Bent Høie.

Det stilles ingen nye krav til hygiene og håndtering av mat gjennom smilefjesordningen. Det nye er at forbrukerne nå får informasjon om resultatet av Mattilsynets kontroll med serveringsstedet. En plakat med resultatet av tilsynet skal henges opp godt synlig fra utsiden av kafeen eller restauranten.

Resultatet av tilsynet uttrykkes med et smilefjessymbol. Symbolene uttrykkes med en smilende munn, en strekmunn eller en sur munn, avhengig av resultatet av tilsynet.

En smilende munn betyr at det ikke er funnet brudd på regelverket eller bare bagatellmessige forbedringspunkter. Strekmunn betyr at det er funnet brudd på regelverket og at serveringsstedet er pålagt å rette opp dette. Sur munn betyr at det er funnet alvorlige eller gjentatte brudd på regelverket og at serveringsstedet er pålagt å rette opp dette.

Smilefjesordningen har vært prøvd ut i 15 kommuner i Midt-Norge siden 2007. Erfaringene har vært svært gode. Hygienen ved serveringsstedene ble bedre. Ved oppstart fikk 33 prosent av serveringsstedene smilefjes, nå får 70 prosent et smil.

Kritikkverdige forhold blir også rettet opp raskere enn før. Både Danmark og Finland har en lignende smilefjesordning og ordningen innføres nå i stadig flere land.

Over 8000 restauranter og kafeer omfattes av smilefjesordningen. Kantiner, matservering på institusjoner, bensinstasjoner eller storkiosker er ikke med i smilefjesordningen, men vil ha tilsyn fra Mattilsynet som før.

Andre saker å lese

Mann kjørte rundt 200 km/t med ungdommer som passasjerer

11-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bilfører mistet natt til lørdag førerkortet etter å ha kjørt i rundt 200 km/t med flere ungdommer i bilen i Trøndelag.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske fans overtok Miami Beach – John Arne Riise ledet roingen

11-07-2026 Sport NTB - avatar NTB

Norske fans overtok Miami Beach – John Arne Riise ledet roingen

John Arne Riise slo takten da norske supportere rodde på Ocean Drive i Miami Beach fredag kveld lokal tid, omgitt av tusenvis av tilskuere.

Les mer i RingeriksAvisa

Kontroll på branner ved jernbanen i Jevnaker

10-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Store styrker jobbet med å slukke branner langs jernbanelinja i Jevnaker på Ringerike fredag. Etter noen timer var flammene under kontroll.

Les mer i RingeriksAvisa

Haaland håndterer hysteriet – skyver alt presset på England

10-07-2026 Sport NTB - avatar NTB

Haaland håndterer hysteriet – skyver alt presset på England

Det var ville tilstander rundt Erling Braut Haaland da han møtte til pressekonferanse før trening i Fort Lauderdale torsdag, ulikt noe norske landslagsspillere har opplevd før.

Les mer i RingeriksAvisa