mandag, 25 oktober 2021 15:21

Støre til Financial Times: – Å stoppe oljeboringen vil bety slutten for det grønne skiftet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sier til den britiske avisen Financial Times at en brå nedlegging av norsk oljeproduksjon vil bety slutten for det grønne skiftet. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) sier til den britiske avisen Financial Times at en brå nedlegging av norsk oljeproduksjon vil bety slutten for det grønne skiftet. Foto: Javad Parsa / NTB

Statsminister Jonas Gahr Støre sier til Financial Times at en brå nedlegging av norsk oljevirksomhet vil ødelegge overgangen til miljøvennlig energi.

Det er i et intervju med den britiske avisen Financial Times at Støre sier at hvis Norge – som er den største leverandøren av gass til Europa etter Russland – skulle legge ned oljevirksomheten på norsk sokkel i løpet av kort tid, så vil det bety at hele det europeiske kontinentet vil komme til å slite med å nå sine klimamål.

– Hvis vi skulle gå fra en dag til neste med å legge ned produksjonen på norsk sokkel, så tror jeg det ville sette en stopper for den industrielle overgangen som man trenger for å lykkes med å nå nullutslippsmålet, sier Støre.

– Vi skal utvikle oss mot en overgang, ikke legge ned, sier han.

Støre innrømmer at det er et paradoks at Norge, som er Vest-Europas største oljeprodusent, også bruker betydelige midler på investering i grønn teknologi som elbiler, karbonfangst- og lagring og vindkraft til sjøs.

– Det er et paradoks, men ikke et norsk, men et globalt paradoks ettersom verden legger bak seg flere århundrer med produksjon av fossilt brensel.

Han understreker samtidig i intervjuet at Norge skal klare sine klimamål og sine klimaforpliktelser, og at dette vil være viktig ikke bare for Norge, men også for det grønne skiftet i Europa, India og Asia.

Støre slår også fast at oljefondet er politisk, men drevet av profesjonelle aktører som har som mål å få mye igjen med akseptabel risiko.

– Oljefondet er eiendommen til det norske folk, og det er opp til regjeringen og Stortinget å sette rammene for fondet, noe som etter mitt syn gjør fondet til et politisk verktøy, mener Støre.

NTB

Andre saker å lese

Brann – Hønefoss 2-0 (0-0)

14-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mål: 1-0 Brenna Lovera (72), 2-0 Lovera (76).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

13-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 37

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

12-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

22-åring pågrepet for drapet på Charlie Kirk

22 år gamle Tyler Robinson er pågrepet for drapet på Charlie Kirk, opplyste Utah-guvernør Spencer J. Cox på en pressekonferanse fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa