torsdag, 21 oktober 2021 14:27

Polens sjølråderett vil dominere EU-toppmøte

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Striden mellom EU-kommisjonen og Polen om EU-lovers forrang i medlemslandene vil dominere EU-toppmøtet som begynner torsdag.

Temaet er svært betent og presser seg fram foran det som skulle være den egentlige hovedoppgaven til stats- og regjeringssjefene: hvordan håndtere energikrisen og den grønne omstillingen.

EU-samlingen i Brussel skulle legge siste hånden på den klimapolitikken som blokken skal presentere på klimatoppmøtet i Skottland om to ukers tid (COP26).

Men EU-tjenestemenn sier underhånden at spørsmålet knyttet til rettsvesenet og forholdet mellom EU-domstolen og de ulike lands nasjonale domstoler er så grunnleggende at temaet vil dominere møtet. Konfliktlinjene som er i ferd med å feste seg, har sprengkraft nok til å splitte unionen, sies det.

Tosidig overtalelse

De mest sentrale stats- og regjeringssjefene har en-til-en møter med Polens statsminister Mateusz Morawiecki direkte i forkant av møtet som begynner torsdag ettermiddag.

Frankrikes president Emmanuel Macron møtte Morawiecki på flyplassen da de ankom samtidig. Senere skulle den polske statsministeren møte Angela Merkel som fortsatt leder Tyskland i påvente av regjeringsforhandlinger etter valget.

Den betente situasjonen var tydelig allerede tidligere i uken, da EU-kommisjonens leder, Ursula van der Leyen, duellerte med Morawiecki på podiet i EU-parlamentet.

Selv om striden mellom kommisjonen og Polen har pågått i lengre tid, er det ikke ventet at toppmøtet vil utarte til en åpen konfrontasjon eller at flertallet skal rotte seg sammen mot Polen.

Rask og besluttsom
Benelux-landene – Belgia, Nederland og Luxembourg – vil sende en klar beskjed om at rask og besluttsom handling er nødvendig for å håndtere en utfordring som truer rettssystemet i flere medlemsland.

Flertallet i EU mener at Polen har manipulert rettsvesenet ved å pensjonere kritiske dommere og innsette tilhengere av regjeringspartiet PiS. Dessuten har den polske grunnlovsdomstolen i flere runder underkjent EU-domstolens forrang.

Den polske domstolen sier at EU-retten er begrenset til visse områder av det polske samfunnet. Statsminister Morawiecki står på sitt og hevder at kommisjonen misbruker sin makt og tvinger medlemmene i retning av et mer føderalt Europa.

Andre saker å lese

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa