mandag, 11 oktober 2021 13:33

Nikkelverkets arkiv får tryggere plass

Skrevet av
Preben Johannessen, direktør ved Ringerikes museum, avleverer arkivet til Vestfoldarkivet. Eivind Gramer og Ingrid Nøstberg står parat for å ta i mot det spennende arkivet. Preben Johannessen, direktør ved Ringerikes museum, avleverer arkivet til Vestfoldarkivet. Eivind Gramer og Ingrid Nøstberg står parat for å ta i mot det spennende arkivet. Foto: Ann Tove Manshaus

Etter å ha tilbragt mange år i kjelleren til Ringerikes Museum på Norderhov gamle prestegård, flytter nå arkivet til Ringerikes Nikkelverk (1849-1920) til Vestfoldarkivet.

Arkivet etter Ringerikes Nikkelverk vil bli ordnet og gjort tilgjengelig for publikum i Vestfoldarkivet, og innlemmet i Norsk bergverkindustriarkiv. Norsk bergindustriarkiv er etablert som en nasjonal tjeneste og ledes fra Vestfoldarkivet, i nært samarbeid med Arkivverket.

Rent fysisk vil arkivet befinne seg i Sandefjord. Viken fylkeskommune har støttet prosjektet økonomisk.

Kilde: Vestfoldarkivets hjemmeside

Andre saker å lese

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

29-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

Fra før ligger Sveriges største vinmonopol og travleste bensinstasjon like ved norskegrensen. I påsken kommer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

28-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Måling: Frp landets soleklart største parti

27-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Måling: Frp landets soleklart største parti

Frp tar et skritt fram, mens Ap og Høyre går tilbake på Altingets og ABC Nyheters ferske partimåling.

Les mer i RingeriksAvisa