onsdag, 29 september 2021 22:05

Trossamfunn skal ikke få informasjon om nyfødte

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Tros- og livssynssamfunn får ingen hjemmel for å få utlevert informasjon om nyfødte, konkluderer barne- og familiedepartementet.

Spørsmålet om hvorvidt Den norske kirke skal få hente ut taushetsbelagte opplysninger fra Folkeregisteret har vært uavklart siden den nye trossamfunnsloven trådte i kraft i januar.

Nå er spørsmålet avklart, melder Vårt Land. Regjeringen vender tommelen ned. Kirken vil dermed ikke få informasjon om at medlemmer av kirken får barn.

– Det har vist seg svært krevende å utforme en lovhjemmel og en løsning for tilgang til Folkeregisteret for tros- og livssynssamfunn som ivaretar likebehandling av tros- og livssynssamfunnene, privatlivets fred og personvern, heter det i et brev fra barne- og familiedepartementet.

– Vi har vurdert denne tilgangen som viktig, fordi det handler om å kunne ha en kontakt med barn til våre medlemmer, for eksempel knyttet til å kunne tilby dåp og trosopplæring, sier avdelingsdirektør i Kirkerådet Jan Rune Fagermoen.

NTB

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa