onsdag, 22 september 2021 15:04

FHI: R-tallet beregnes til 0,81

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Koronasmitten synker tydelig i Norge, og FHI vurderer at epidemien vil bli mindre og mindre framover. Antall innlagte synker også.

– Vi vurderer at epidemien de nærmeste ukene mest sannsynlig vil bli mindre og etter hvert stabilisere seg på et lavt nivå. Det er betydelig usikkerhet om utviklingen gjennom vinteren, skriver Folkehelseinstituttet (FHI) i sin siste ukesrapport.

Det såkalte R-tallet beregnes til 0,81 fra 27. august til i dag. Det betyr at hver enkelt smittede i snitt smitter 0,81 personer.

I forrige uke (uke 37) ble det påvist 5.707 tilfeller av covid-19.

– Det er en 33 prosent nedgang siden uke 36 (8.546) og 43 prosent nedgang siden toppen med 10.097 tilfeller i uke 35, skriver FHI.

Antall innlagte covid-pasienter faller også.

– Det er foreløpig rapportert om 67 nye pasienter innlagt i sykehus med covid-19 som hovedårsak i uke 37, etter 95 i uke 36 og 68 i uke 34, opplyser FHI.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Rekordstart på Folkehøyskoleuka 2025: Et nasjonalt kompetanseløft i Hønefoss

20-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rekordstart på Folkehøyskoleuka 2025: Et nasjonalt kompetanseløft i Hønefoss

I et år der mange folkehøgskoler opplever rekrutteringsutfordringer, har Ringerike folkehøgskole i Hønefoss klart det motsatte: rekordstor pågang. I idylliske omgivelser like utenfor byen har skolen åpnet dørene for en...

Les mer i RingeriksAvisa

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

Donald Trump er ikke sikker på om Vladimir Putin ønsker seg noen fredsavtale med Ukraina, men håper den russiske presidenten vil oppføre seg pent.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

Kun én av fire under 30 år ville stemt ja til norsk EU-medlemskap, viser en fersk spørreundersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Død person funnet i Glomma – kan være savnede Jerry Lemmetty

19-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

KONGSVINGER: Politiet bekrefter at det tirsdag ble gjort funn av en død person i Glomma ved Brandval bru i Kongsvinger kommune.

Les mer i RingeriksAvisa