fredag, 17 september 2021 09:55

Støres kone ordinæres til prest

Skrevet av
Ap-leder Jonas Gahr Støre og kona Marit Slagsvold. Ap-leder Jonas Gahr Støre og kona Marit Slagsvold. Foto: Terje Pedersen / NTB

Marit Slagsvold (59), kona til Ap-leder Jonas Gahr Støre, ordineres til prest denne uken.

Ordinasjonen gjøres av biskop Kari Veiteberg under en høymesse i Oslo domkirke førstkommende søndag, melder Dagen.

Slagsvold har vært vikarprest i Uranienborg kirke siden januar i år.

– Mitt ønske er at Kirken skal være et åpent, relevant og givende sted for undring, utforskning og deltakelse i troens mysterium. Slik at vi – hver for oss og sammen – kan være tro mot og snakke sant om det vi erfarer, trenger og lengter etter, sier Slagsvold til Kirken.no.

Ektemannen Støre bekreftet i et intervju med Dagbladet i fjor at Slagsvold tok presteutdannelse ved MF vitenskapelig høyskole. I intervjuet sa han at han var stolt over kona.

– Jeg har stor sans for mennesker som tar selvstendige valg og følger egen overbevisning i livet. Marit er sosiolog og gestaltterapeut fra før, og hennes valg er spennende og modig, hun er nysgjerrig og har full støtte fra meg, sa Støre til avisen.

Andre saker å lese

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten…

19-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten

Ringerike kommune tar nå et nytt steg i arbeidet med miljø og bærekraft. Nye retningslinjer for ombruk gjør at møbler og annet utstyr som kommunen ikke lenger har behov for...

Les mer i RingeriksAvisa

E6 stengt ved Sel i Gudbrandsdalen på grunn av steinskred

19-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Et steinskred gjør at E6 er stengt ved Rosten nord for Sel i Gudbrandsdalen. Veien blir stengt til torsdag, og omkjøring er via Østerdalen.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

Oljeprisen steg onsdag kveld til over 110 dollar fatet etter et angrep mot et av verdens største gassfelt i Persiabukta. Iran svarte med motangrep i Qatar.

Les mer i RingeriksAvisa

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

Påtalemyndigheten mener Marius Borg Høiby er skyldig i voldtekter, vold og krenkelser og bør dømmes til sju år og sju måneders fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa