mandag, 13 september 2021 09:25

Kommunene får 3 millioner hurtigtester denne uka

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Hurtigtestene er selvtester som kan leveres ut til publikum. Illustrasjonsfoto. Hurtigtestene er selvtester som kan leveres ut til publikum. Illustrasjonsfoto. Foto: NTB/AP Photo/Tsafrir Abayov

Innen fredag mottar norske kommuner 3 millioner hurtigtester fra Helsedirektoratet. Antallet testforpakninger skal tilsvare 10 prosent av innbyggertallet.

Det er et vedvarende høyt forsyningsbehov av hurtigtester som har gjort at Helsedirektoratet har skaffet 5 millioner nye hurtigtester, opplyser direktoratet i et brev sendt til kommunene.

Testene er selvtester som kan leveres ut til publikum. 2 millioner av testene skal til nasjonalt lager, mens 3 millioner altså skal deles ut til kommunene.

Kommunene kan regne med å få levert testene i løpet av inneværende uke.

Senere vil det bli mulighet for å bestille flere tester fra nasjonalt lager, men denne prioriteringen og fordelingen gjøres ikke nå, opplyser Helsedirektoratet i brevet.

NTB

Andre saker å lese

Tre kostbare sykler stjålet fra sportsforretning

30-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre sykler til en verdi av mellom 50 000 og 90 000 kroner per stykk er stjålet fra sportsforretningen Kremmertorget i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

Statsminister Jonas Gahr Støre ba Financial Times rette en artikkel der avisas kilder sier at Vladimir Putin ga Støre og Finlands president en leksjon i russisk historie. Avisen sier nei.

Les mer i RingeriksAvisa