torsdag, 03 desember 2015 09:37

TV 2 gir deg sjakkens «Champions League»-finale

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
TV 2 gir deg sjakkens «Champions League»-finale Foto: TV2

TV 2 har sikret seg rettighetene til London Chess Classic 2015, som starter fredag 4. desember. Her kan vår egen sjakk-konge Magnus Carlsen med seier stikke av med historiens første Grand Chess Tour-tittel.

London Chess Tour er den siste av tre turneringer i Grand Chess Tour. De to første var Norway Chess og Sinquefield Cup. Norway Chess ble vunnet av Veselin Topalov, mens Sinquefield Cup ble vunnet av Levon Aronian. Vinner Magnus Carlsen i London, vinner han hele Grand Chess Tour, inkludert premiepenger på ca. 1,3 millioner kroner (650.000 kr. for førsteplass i London Chess + 650.000 kr. for sammenlagtseier i Grand Chess Tour).

I Grand Chess Tour har kun de aller beste spillerne i verden fått lov til å delta, så denne tittelen henger høyt blant verdenseliten. Magnus Carlsen har her muligheten til å bevise at han fremdeles er den aller beste sjakkspilleren i verden. Øvrige spillere i London Chess Classic er Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Veselin Topalov, Alexander Grischuk, Vishy Anand, Anish Giri, Levon Aronian, Michael Adams og Maxime Vachier-Lagrave.

TV 2s sportssjef, Vegard Jansen Hagen, er glad for å kunne tilby norske seere sjakk-eventet.

- Dette er sjakkens Champions League, og med Magnus Carlsen i kamp om en historisk tittel er dette en skikkelig godbit for de sjakk-interesserte, sier sportssjefen.

TV 2 har rettighetene til å vise turneringen eksklusivt i Norge, og vil sende på TV 2 Sportskanalen, TV 2 Sumo og via livesenter på TV2.no – med første sending fredag 4. desember kl. 16.30. Kaja Marie Snare er programleder, mens Hans Olav Lahlum, Espen Lie og Ellen Carlsen er med som eksperter. Sistnevnte er Magnus Carlsens søster.

- TV 2 har satset målrettet på sjakk i en tid med en raskt voksende interesse. Nå ser hele vårt team frem til å formidle den ypperste verdenseliten igjen fra London Chess, sier Vegard Jansen Hagen.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

29-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

Fra før ligger Sveriges største vinmonopol og travleste bensinstasjon like ved norskegrensen. I påsken kommer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

28-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Måling: Frp landets soleklart største parti

27-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Måling: Frp landets soleklart største parti

Frp tar et skritt fram, mens Ap og Høyre går tilbake på Altingets og ABC Nyheters ferske partimåling.

Les mer i RingeriksAvisa