mandag, 09 august 2021 10:31

Koronasmitten i Norge økte med over 31 prosent forrige uke

Skrevet av
Assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad. Assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad. Foto: Berit Roald / NTB

Forrige uke økte koronasmitten i Norge med 31,7 prosent sammenlignet med uken før. Assisterende helsedirektør Espen Nakstad tror skolestarten kan bli krevende.

I forrige uke ble det registrert til sammen 2.882 smittetilfeller av koronaviruset på landsbasis i Norge, en økning på 31,7 prosent fra 2.187 smittetilfeller uken i forveien. Det viser en sammenstilling av nasjonale smittetall som NTB har gjort.

NTB har tatt utgangspunkt i tallene som meldes fra registeret MSIS like etter midnatt hver dag.

I Oslo viser tall fra kommunen at smitten har økt med 65,9 prosent til 468 smittede i forrige uke, opp fra 282 smittede uken i forveien.

– Vi ser at smitten stiger i mange kommuner, noe som nok skyldes at smittekjedene vokser før man får slått ned utbruddene raskt. Det har foreløpig ikke gitt en like kraftig økning i innleggelser, men vi må vente at også disse tallene går opp hvis smitten fortsetter å stige, sier assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad i en SMS til NTB.

Neste uke er det skolestart over hele landet, noe som bekymrer Nakstad.

– Det mest uheldige med utviklingen vi ser nå, er at den gjør det mer sannsynlig med smitteutbrudd i skoler neste uke. Det kan bli krevende å håndtere for kommunene når man samtidig går inn i sluttspurten med vaksinering, advarer han.

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa