mandag, 02 august 2021 08:30

Tolv omkom i trafikken i juli

Skrevet av
Sommeren er høysesong for trafikkulykker, noe som framkommer også i statistikken over omkomne i trafikken. Sommeren er høysesong for trafikkulykker, noe som framkommer også i statistikken over omkomne i trafikken. Illustrasjonsfoto: Stian Lysberg Solum / NTB

Tolv personer omkom i trafikkulykker i Norge i juli. Dermed er juli den måneden hittil i år med flest omkomne i trafikken.

Det er også en økning fra juli i fjor, da ni personer mistet livet i trafikken, viser tall fra Trygg Trafikk.

Så langt i år har 42 personer mistet livet mot 55 personer i samme periode i fjor.

– Vi vet av erfaring at sommeren dessverre er den perioden hvor flest mister livet i trafikken, og dette har vi også fått bekreftet i år med en dyster oversikt over antall omkomne i juli, sier seniorrådgiver Harald Heieraas i Trygg Trafikk i en pressemelding.

Ni av de omkomne i trafikken i juli var menn, mens tre var kvinner. Av disse var fire bilførere, tre syklister, to MC-førere, en fotgjenger, en mopedist og en traktorfører.

Juli ble også måneden der Oslo fikk sin første dødsulykke knyttet til elsparkesykkel.

På MC går utviklingen i antall omkomne nå i en mer positiv retning.

– Selv om vi har hatt en økning i antall drepte nå i juli, har vi i år betydelig færre drepte på MC enn de siste årene. Så langt i år har fire personer mistet livet på motorsykkel, mot 14 i samme periode året før, sier Heieraas.

Andre saker å lese

Nå starter køkaoset på E18: – Kommer til å skape stor frustrasjon

01-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå starter køkaoset på E18: – Kommer til å skape stor frustrasjon

1.august 2026. Arbeid med en sykkelbro ved Fornebu er ventet å skape store køer på E18 inn mot Oslo. Bilister bør velge en alternativ rute eller smøre seg med tålmodighet.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis demonstrerte i Kyiv for å få tilbake sparket forsvarsminister

01-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Tusenvis demonstrerte i Kyiv for å få tilbake sparket forsvarsminister

Fredag tok nok en gang tusenvis av ukrainere til gatene i Kyiv for å kreve at en sparket forsvarsminister får jobben tilbake.

Les mer i RingeriksAvisa

Australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier – til tross for forbud

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier – til tross for forbud

Mer enn åtte av ti australske tenåringer bruker fortsatt sosiale medier, til tross for 16-årsgrensen som er innført, viser undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Sju siktet for å selge vapes for å rekruttere ungdom til kriminalitet

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sju siktet for å selge vapes for å rekruttere ungdom til kriminalitet

Sju personer er siktet for å ha solgt elektroniske sigaretter for å rekruttere barn og ungdom til narkotikasalg og annen kriminalitet.

Les mer i RingeriksAvisa