søndag, 01 august 2021 09:13

Marianne Marthinsen (AP) skriver metoo-roman inspirert av virkeligheten

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ap-politiker Marianne Marthinsen har en lang fartstid i politikken. Nå skriver hun en roman om metoo i politikken, en bok som er basert på virkelige hendelser. Ap-politiker Marianne Marthinsen har en lang fartstid i politikken. Nå skriver hun en roman om metoo i politikken, en bok som er basert på virkelige hendelser. Arkivfoto: Vidar Ruud / NTB

Ap-politiker Marianne Marthinsen debuterer som romanforfatter. Boka «Selveiersanger» handler om samliv, metoo og politikk og er inspirert av virkelige hendelser.

En av karakterene i boka heter «Majesteten», en mannlig minister som tar seg til rette blant damene, og som til slutt må gå av, skriver NRK.

Marthinsen avviser imidlertid at noen av bokas karakterer er direkte basert på ekte personer. Men boka, som handler om metoo-oppgjøret i politikken, er inspirert av virkelige hendelser, sier hun.

– Det er ikke skrevet som et oppgjør. Jeg har ikke behov for noe oppgjør. Kanskje kan man heller se på det som en form for kommentar, sier Marthinsen.

Marthinsen går i høst av etter 16 år som stortingspolitiker. Boka hennes utgis på Aschehoug forlag i slutten av september.

NTB

Andre saker å lese

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

15-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Endelig: Lottotrekningen forsvinner fra NRK

Lotto-trekningen forsvinner fra NRK, 40 år etter første sending.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig møteulykke på Rv 7 i Ringerike – én kritisk skadet

15-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En alvorlig trafikkulykke førte onsdag kveld til full stenging av Soknedalsveien/Rv 7 i Ringerike. To personbiler var involvert i det politiet beskriver som en møteulykke.

Les mer i RingeriksAvisa

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk krimina…

15-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Les mer i RingeriksAvisa

E18 stengt i begge retninger da Tesla brant og trailer sakset i Asker

14-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

I begge retninger på E18 ved Slependen er det trafikale problemer. I retning Drammen sperrer en trailer alle kjørefelt, og i retning Oslo sto en Tesla i brann.

Les mer i RingeriksAvisa