torsdag, 08 juli 2021 08:17

Kun 15 positive tester på grenseovergangene den siste måneden

Skrevet av
Alle uten grønt koronasertifikat må teste seg på grensa. Det fører til lange køer. Alle uten grønt koronasertifikat må teste seg på grensa. Det fører til lange køer. Foto: Jon Eeg / NTB

Det ble utført nesten 50.000 koronatester på de åtte grenseovergangene med døgnåpne teststasjoner den siste måneden. Drøyt én av 3.000 var positive.

– Det er et helt utrolig lavt tall. Det må være lov til å sette spørsmålstegn ved om det er noe vits i å teste folk på grensa på den måten nå. Det er ikke forholdsmessig i det hele tatt, sier tidligere Halden-ordfører Thor Edquist til NRK.

Helsedirektør Bjørn Guldvog sier testplikten vurderes fortløpende, og sier at det vil bli mindre behov for å teste innreisende fra grønne land jo flere som er fullvaksinert i Norge. Han forsvarer likevel at alle som ikke har gyldig koronasertifikat, skal testes.

– De seks positive som har blitt funnet på Svinesund siden 7. juni, er seks potensielle lokale utbrudd som kan ha blitt hindret ved at den positive ble satt i isolasjon med en gang, sier Guldvog.

Andre saker å lese

Program for 17.mai 2025

12-05-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Program for 17.mai 2025

Her har du et "klassisk" 17.-maiprogram for Hønefoss. Det fulle og hele programmet finner du på denne linken.

Les mer i RingeriksAvisa

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

12-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

Når departementene flytter sammen i nytt regjeringskvartal, skal de også bytte IT-system. Stortingets kontrollkomité har åpnet kontrollsak.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre ansatte angrepet i Ringerike fengsel

10-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre ansatte får oppfølging på legevakt etter at de skal ha blitt utsatt for vold fra en varetektsinnsatt i Ringerike fengsel. Politiet fikk melding om hendelsen like før klokka 16 fredag...

Les mer i RingeriksAvisa

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske …

10-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske eiere

Utenlandsk eierskap av barnehagebygg fører til betydelig høyere husleie. Noen barnehager i utenlandseide bygg betaler nesten dobbelt så mye som andre barnehager.

Les mer i RingeriksAvisa