mandag, 21 juni 2021 07:46

FHI kartlegger hvem som trenger en tredje vaksinedose

Skrevet av
Overlege Sara Watle i FHI jobber med på kartlegge hvem som er aktuell for en tredje vaksinedose, en såkalt booster-vaksine. Overlege Sara Watle i FHI jobber med på kartlegge hvem som er aktuell for en tredje vaksinedose, en såkalt booster-vaksine. Foto: Jil Yngland / NTB

For de aller fleste er det nok med to vaksinedoser, ifølge Folkehelseinstituttet (FHI) som nå kartlegger hvilke risikogrupper som er aktuelle for vaksinepåfyll.

– For friske som vaksineres i sommer, er det sannsynligvis lenge til det er behov for oppfriskning, hvis det trengs i det hele tatt, sier FHI-overlege Sara Viksmoen Watle til VG.

En tredje dose kan øke beskyttelsen og sørge for langvarig immunitet. Flere land vurderer det. Blant dem er Danmark, der det kan bli aktuelt i høst, og Storbritannia. Sistnevnte undersøker hvilke vaksiner som fungerer best til formålet i det som er verdens første kliniske studie på såkalte booster-vaksiner.

I Norge har FHI ikke lagt noen konkret plan, men følger nøye med på effekten hos de vaksinerte, skriver VG.

Watle sier det mest sannsynlig er aktuelt å kun gi booster til risikogrupper som eldre, personer med svekket immunforsvar eller andre som av ulike årsaker ikke har fått god nok beskyttelse.

FHI vil ikke tidfeste en tredje vaksinerunde. Personer som har fått organtransplantasjon, kan få en ny vaksinedose i høst, mens andre risikogrupper kan få tilbud til vinteren.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa