fredag, 18 juni 2021 12:19

"Snåsamannen" er død

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Joralf Gjerstad er død, melder Adresseavisen.


Snåsa kommune bekrefter overfor Adresseavisen at Joralf Gjerstad, kjent som Snåsamannen, er død.

– Jeg kan bekrefte at Joralf Gjerstad er død, sier ordfører Arnt Einar Bardal (Sp) i Snåsa til Adresseavisen.

Kommunen går ut med informasjonen i samråd med familien.

Gjerstad fortalte at han alt som barn skjønte at han hadde evner utenom det vanlige. Han sa at det gikk synskhet i slekten hans og denne evnen til å se var sterk hos ham selv. I tillegg hevdet han å kunne kurere folk. Han fortalte videre at han lenge prøvde å skyve bort evnene som tidvis var tunge å leve med. Men som 21-årig soldat i Tysklandsbrigaden ble han spådd av en eldre kvinne han tilfeldig møtte at han ville bli kjent over hele Norge gjennom å hjelpe folk.

Siden har han behandlet tusenvis av mennesker gjennom femti år – og angivelig helbredet mange av dem med sine varme hender og diagnostiserende synskhet.

Gjerstad har avslått å la seg teste av «vitenskapsfolk eller annen ekspertise». Hans påståtte evner er derfor ikke påvist utover anekdoter om helbredelser og spådommer. Til tross for at det er anslått at han har behandlet 50 000 personer er det få registrerte tilbakemeldinger på ham i NAFKAMs register for eksepsjonelle sykdomsforløp.Gjennomganger av hans spådommer har vist at han ikke treffer bedre enn hva man kunne forvente av ren gjetning. Norske forskere er skeptisk til ham og til den ukritiske responsen i norsk medier.Den amerikanske skeptikeren James Randi tilbød Gjerstad en million dollar hvis han kunne demonstrere sine evner under kontrollerte forhold.

En rekke kjente personer har søkt hjelp hos Gjerstad, blant annet skal Petter Northug ha søkt hjelp hos ham per telefon under Tour de Ski i 2009.Bjarne Håkon Hanssen fikk samme år kritikk fordi han som helseminister uttalte at Snåsamannen hadde kurert hans sønn for kolikk i 1997.

Joralf Gjerstad har mottatt Kongens fortjenstmedalje i sølv.Han ble i 2006 utnevnt til årets trønder av NRK Trøndelag. Høsten samme år sendte NRK en egenprodusent dokumentarfilm om ham med tittelen Kjenner du varmen?.

Gjerstad har tilkjennegitt et kristent livssyn.

Kilde: Wikipedia

Sist redigert fredag, 18 juni 2021 12:26

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa