onsdag, 09 juni 2021 12:55

Pfizer skal teste vaksine på babyer

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Pfizer/Biontech-vaksinen skal nå nestet på barn ned mot seks måneders alder. Pfizer/Biontech-vaksinen skal nå nestet på barn ned mot seks måneders alder. Foto: AP / NTB

Koronavaksinen fra Biontech/Pfizer skal nå testes på babyer ned mot seks måneders alder, opplyser legemiddelgiganten Pfizer.

Opptil 4.500 barn under tolv år i USA, Finland, Polen og Spania skal i studien få en redusert dose av vaksinen, skriver Reuters.

Barn mellom seks måneder og fem år skal få en dose på 3 mikrogram, mens barn mellom fem og elleve år skal få 10 mikrogram, opplyser Pfizer.

Vaksinen er fra før godkjent for bruk på barn ned til tolv års alder både i USA, Canada og Europa, og vanlig dose er 30 mikrogram.

– Den studien ble startet i mars, og noen forsøkspersoner er alt inkludert. Det kan være viktig å prøve vaksinen ut på yngre barn slik at man eventuelt kan vaksinere disse dersom utviklingen av pandemien gjør det ønskelig, sier medisinsk fagdirektør Steinar Madsen i Legemiddelverket til NTB.

– Det er viktig å ha best mulig vitenskapelig grunnlag før eventuell vaksinasjon av barn, legger han til.

NTB

Andre saker å lese

Politiet undersøker om brann i en herregård i Kongsvinger er påsatt – ber om tip…

07-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Politiet undersøker om brann i en herregård i Kongsvinger er påsatt – ber om tips

Det pågikk fortsatt slukking av brannen i en herregård i Kongsvinger lørdag morgen. Politiet opplyser at de tar høyde for at den er påsatt og ber nå om tips.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny smell for Ap – Frp fortsatt størst

07-11-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Nesten en tredel av velgerne fra fjorårets stortingsvalg har forlatt Arbeiderpartiet, viser novembermålingen utført for Klassekampen og Nationen. Ap ligger nå på 19,5 prosent og går tilbake med 1,7 prosentpoeng. Frp...

Les mer i RingeriksAvisa

Hadelandsveien 303 solgt for 11,25 millioner

07-11-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hadelandsveien 303 solgt for 11,25 millioner

Salget av Hadelandsveien 303 for 11.250.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Langtjernveien 33 følger med en kjøpesum på 6.300.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

PST med råd til politikerne – ikke bruk datingapper

07-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

PST med råd til politikerne – ikke bruk datingapper

Politikerne i regjeringsapparatet fikk nylig råd av PST om å ikke sveipe på Tinder, Hinge og Grindr, opplyser kilder til Dagens Næringsliv.

Les mer i RingeriksAvisa