mandag, 10 mai 2021 10:46

Ingen offisiell åpning av minnestedet på Utøyakaia i år

Skrevet av
Ingen offisiell åpning av minnestedet på Utøyakaia i år Foto: Frank Tverran

Korona og byggeaktivitet gjør at det ikke blir noen offisiell åpning av minnestedet på Utøyakaia i år.

Minnestedet skal stå klart til tiårsmarkeringen av 22. juli-angrepene.

Beslutningen om utsettelse har Kommunal- og moderniseringsdepartementet fattet i dialog med AUF og Støttegruppen etter 22. juli.

– Det handler både om begrensninger på hvor mange som kan samles, og at området rundt minnesmerket fortsatt vil være en byggeplass på det tidspunktet, opplyser departementet.

Minnestedet skal bestå av en trapp og 77 tre meter høye søyler i bronse – én for hver av de 77 personene som ble drept i regjeringskvartalet og på Utøya. Lengden blir på 26 meter.

16 naboer saksøkte staten og AUF for å få stanset minnestedet. De tapte i tingretten og droppet å anke dommen.

De nasjonale minnemarkeringene for 22. juli vil finne sted i regjeringskvartalet, Oslo domkirke og Utøya i år. Det blir også et større arrangement om kvelden som vises på TV.

Andre saker å lese

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa