onsdag, 17 mars 2021 12:53

Ringerikes Blads eier sopte inn penger i 2020

Skrevet av
Amedia, som blant annet eier Ringerikes Blad, fikk et sterkt resultat i fjor. Amedia, som blant annet eier Ringerikes Blad, fikk et sterkt resultat i fjor. Foto: Vidar Ruud / NTB

En kraftig økning i antall lesere og abonnenter i koronaåret gjorde at lokalaviskonsernet Amedia tjente 375 millioner kroner før skatt i 2020.

Det er en økning på 63 millioner kroner fra 2019 for konsernet, som eier 80 lokalaviser og Nettavisen.

Driftsresultatet ble på 535 millioner kroner, opp 15 millioner kroner fra 2019.

– Hovedforklaringen på det sterke resultatet er en formidabel vekst i forbrukermarkedet. Antall lesere og abonnenter har økt kraftig, sier konsernsjef Anders Møller Opdahl i en pressemelding.

Amedias aviser hadde ved utgangen av 2020 til sammen 677.115 abonnenter – 59.400 flere enn ved inngangen til året.

Inntektene ble likevel 102 millioner kroner lavere i 2020 enn i 2019. Denne nedgangen ble likevel hentet inn blant annet som følge av lavere reisevirksomhet, lavere papirforbruk og mindre innkjøp. I alt ble kostnadene redusert med 116 millioner kroner.

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 2

10-01-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 2

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune. De er ordnet etter synkende overdragelsessum.

Les mer i RingeriksAvisa

Vil du ta bedre bilder – og forstå kameraet ditt bedre?

09-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Vil du ta bedre bilder – og forstå kameraet ditt bedre?

I vinter inviterer Hønefoss Kamera Klubb til et grunnkurs i fotografering, skreddersydd for deg som bruker systemkamera eller kompaktkamera og ønsker mer kontroll, trygghet og inspirasjon.

Les mer i RingeriksAvisa

Kommunekommisjonen vil skrote lærernormen

09-01-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kommunekommisjonen vil skrote lærernormen

Lærernormen kan strande om kommunekommisjonen får viljen sin. Den setter krav til hvor mange elever det kan være i klasserommet per lærer.

Les mer i RingeriksAvisa

Gledeshuset Restaurant lanserer helt ny meny

08-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gledeshuset Restaurant lanserer helt ny meny

Gledeshuset Restaurant har i disse dager lagt frem en helt ny meny, og markerer med det et tydelig taktskifte på kjøkkenet. Menyen er strammere, mer oversiktlig og tydelig forankret i...

Les mer i RingeriksAvisa