mandag, 01 mars 2021 09:08

Verdens største elektriske ferje i drift mellom Moss og Horten

Skrevet av
Verdens største elektriske ferje i drift mellom Moss og Horten Foto: Bastø Fosen

Den første mars går verdens største helelektriske ferje inn i full drift på strekningen mellom Moss og Horten, Norges mest trafikkerte ferjestrekning.

Klokken 8 mandag morgen er Bastø Electric inne i ordinær rutetrafikk på denne strekningen, som drives av Bastø Fosen.

Ferja er den første av det som skal være tre batteridrevne ferjer på ruten, som hvert år frakter 3,8 millioner passasjerer og 1,8 millioner kjøretøy.

Fartøyet er 144 meter langt, og ble bygget i Tyrkia i løpet av 20 måneder. Kapasiteten er på 200 personbiler og opp til 24 vogntog.

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa