onsdag, 17 februar 2021 10:23

Jehovas vitner undersøkes av Datatilsynet

Datatilsynet vil undersøke om Jehovas vitner lagrer sensitive personopplysninger i strid med lovverket. Datatilsynet vil undersøke om Jehovas vitner lagrer sensitive personopplysninger i strid med lovverket. Illustrasjonsfoto: Mariam Butt / NTB

Datatilsynet krever redegjørelse fra Jehovas vitner etter flere klager knyttet til ulovlig lagring av personopplysninger i forbindelse med seksuelle forhold.

Klagene handler om at Jehovas vitner lagrer personopplysninger ulovlig, at det ikke gis fullt innsyn i personopplysninger, eller at personopplysninger ikke slettes i tråd med personvernregelverket, opplyser Datatilsynet i en pressemelding.

Enkelte sier de har vært i såkalte «dømmende utvalg» av ulike årsaker, men som regel knyttet til seksuelle forhold, ifølge tilsynet. Dømmende utvalg er en intern ordning hvor trossamfunnets eldre gjør disiplinære tiltak mot medlemmer som har syndet.

Ubalanse i maktforhold

Det har blitt tatt notater under disse utvalgene, og klagere reagerer på eller er bekymret for at det blir lagret opplysninger om deres seksuelle forhold. Det er disse forholdene tilsynet skal undersøke nærmere i klagesakene.

Kjernen i personvernet er at hver enkelt i størst mulig grad skal ha kontroll på hvilke opplysninger som samles, og hva opplysningene brukes til, opplyser direktør Bjørn Erik Thon i Datatilsynet.

– Dette er særlig viktig når det er snakk om sensitive opplysninger, og spesielt i et trossamfunn der det ofte er en ubalanse i maktforholdet mellom ledere og menige medlemmer, sier Thon.

Jehovas vitner: Gjør ikke noe ulovlig

Tom Frisvold, talsmann for Jehovas vitner i Norge, sier til Vårt Land at han er trygg på at Datatilsynet ikke vil finne noe å utsette på måten de håndterer personopplysninger i Jehovas vitner.

– Våre rutiner er helt i samsvar med det gjeldende lovverk, så nå får vi bare avvente og høre hva Datatilsynet sier, sier Frisvold.

Dette er første gang Datatilsynet behandler i dybden en slik sak rettet mot et trossamfunn. Thon sier det kan godt hende de kommer fram til at Jehovas vitner ikke har gjort noe galt.

– Men det er en viktig sak å behandle siden det er snakk om ekstra sensitive opplysninger knyttet til både religion og seksualitet, sier Datatilsynets direktør.

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa