mandag, 18 januar 2021 08:21

Over 5.000 kjøretøy har passert stengte grenseoverganger

Skrevet av
Politiet og Heimevernet har en kontrollpost ved svenskegrensa i Meråker i Trøndelag. En rekke andre grenseoverganger er stengt for trafikk, men ikke fysisk sperret. Politiet og Heimevernet har en kontrollpost ved svenskegrensa i Meråker i Trøndelag. En rekke andre grenseoverganger er stengt for trafikk, men ikke fysisk sperret. Foto: Ole Martin Wold / NTB

Selv om en rekke grenseoverganger har vært juridisk koronastengt fra 2. januar, har minst 5.173 kjøretøy passert dem, ifølge tall VG har fått fra Vegvesenet.

Det finnes unntak, men for mange er det forbudt og også straffbart med bøter å passere de aktuelle overgangene – selv om de ikke er fysisk stengt.

VG har hentet tall fra Statens vegvesen for tolv stengte overganger. Der kommer det fram at 5.173 kjøretøy er registrert kjørende inn i landet fra 2. januar til og med 13. januar. Trafikken er målt et lite stykke inn i Norge, men de som passerer målepunktene, antas å ha krysset riksgrensa.

Av de tolv grenseovergangene ligger to i Nordland, to i Trøndelag, fire i Innlandet, tre i Viken og én i Troms og Finnmark.

Andre saker å lese

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

Skjolden Cruise Port er kåret til «Port of the Year» under den internasjonale Seatrade Cruise Awards 2026. Bak den privateide cruisehavnen innerst i Sognefjorden står Røysi-konsernet og Hønefoss-bosatte Oddvar Røysi.

Les mer i RingeriksAvisa

Kristin blant de 5 bispenominerte

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kristin blant de 5 bispenominerte

Fem kandidater er nominert til ny biskop i Tunsberg bispedømme. Blant dem finner vi et kjent navn for Ringeriks-regionen: Kristin Moen Saxegaard, som tidligere var prost i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

18-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

Trygve Slagsvold Vedum angriper Høyre og anklager partiet for å ha snudd om drivstoffavgifter midt i en priskrise. Høyre kaller Sp-lederens utspill politisk teater.

Les mer i RingeriksAvisa