torsdag, 26 november 2020 10:32

Tyskland støtter kravet om at EU må stenge skibakkene i juleferien

Europeere må forberede seg på en juleferie der de ikke kan ta turen i skibakkene. Europeere må forberede seg på en juleferie der de ikke kan ta turen i skibakkene. Foto: Kelsey Brunner/The Aspen Times via AP/NTB

Det går mot en juleferie der flesteparten av Europas alpinanlegg er stengt. Tyskland stenger sine og ber EU stenge alle skibakkene til over nyttår.

Tidligere i uken rykket Italias statsminister Giuseppe Conte ut og ba om et EU-vedtak om å stenge alle unionens alpinanlegg, etter at de italienske allerede var blitt stengt. Siden har også Frankrike og Tyskland stengt sine bakker.

Tysklands statsminister Angela Merkel vil arbeide for at hele EU gjør det samme, opplyser hennes kontor. Det må til for å få ned smittetallene, sier hun.

– Jeg sier det rett ut, dette blir ikke lett, men vi må prøve, sier Merkel.

Samtidig holder utenforlandet Sveits sine skibakker åpne. Sveits er ikke medlem av EU. Sveits' alpenabo Østerrike har sagt nei til forslaget om å stenge alle skibakker og sagt at EU i så fall må ta regningen.

Sist redigert torsdag, 26 november 2020 10:34

Andre saker å lese

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa