torsdag, 24 september 2020 08:14

Mange voldtektssaker blir liggende i over en måned før de blir etterforsket

Skrevet av
Rundt halvparten av voldtektssakene blir liggende i fire uker eller mer før etterforskningen starter. Her er politihuset på Grønland i Oslo politidistrikt. Rundt halvparten av voldtektssakene blir liggende i fire uker eller mer før etterforskningen starter. Her er politihuset på Grønland i Oslo politidistrikt. Illustrasjonsfoto: Geir Olsen / NTB

Omtrent halvparten av voldtektssakene i de store politidistriktene blir liggende i over en måned før de blir etterforsket, viser en rapport.

I den nye undersøkelsen fra Riksadvokaten, som NRK omtaler, konkluderes det med at ting har blitt bedre, men at mange voldtektssaker likevel blir liggende.

I en oversikt fra statsadvokatene over antallet saker som har liggetid på fire uker eller mer, kommer det fram at dette gjelder 33 av 60 saker i Vestfold, Telemark og Buskerud. I Øst politidistrikt gjaldt det 40 av 82 saker, i Oslo gjaldt det 41 av 84 saker, i Trøndelag 27 av 57 saker, i Hordaland og Sogn og Fjordane 26 av 60 saker, mens det i Troms og Finnmark bare gjaldt 1 av 14 saker.

Hovedårsaken til at sakene blir liggende er som oftest at politiet får inn andre saker som haster mer, opplyser konstituert førstestatsadvokat Nina Prebe i Oslo til NRK.

Rapporten fra Riksadvokaten viser også at mange av sakene blir liggende fordi politiet får inn anmeldelsene lenge etter at voldtekten skal ha skjedd, og at sakene ikke lenger anses som tidskritiske.

Andre saker å lese

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Savnet mann funnet død i redningsaksjon i Øygarden

07-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En redningsaksjon ble satt i gang etter melding om en savnet mann i 70-årene mandag. Politiet bekrefter nå at han er funnet omkommet.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer døde etter at sjark kantret utenfor Lofoten

07-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er bekreftet døde etter at en sjark kantret ved Napp i Lofoten torsdag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Alvorlig klatreulykke på Kolsås - mann i 60-årene falt 15 meter

07-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er skadet i forbindelse med en klatreulykke på Kolsås i Bærum. En av dem beskrives som alvorlig skadet, ifølge politiet.

Les mer i RingeriksAvisa