onsdag, 21 oktober 2015 14:37

TV-reklame for reseptfrie legemidler

Skrevet av
TV-reklame for reseptfrie legemidler Foto: Frank Tverran

Fra 1. januar 2016 blir det tillatt å sende reklame for reseptfrie legemidler på TV. I dag er reklame for reseptfrie legemidler forbudt på TV, mens det er tillatt på alle andre medieplattformer, også på nett- TV. I dagens mediebilde fremstår derfor forbudet mot TV-reklame for reseptfrie legemidler som urimelig.

Helse- og omsorgsdepartementet har derfor besluttet å oppheve forbudet mot TV-reklame for reseptfrie legemidler.

TV-reklame har vært tillatt i nærliggende land, blant annet Sverige og Storbritannia i lengre tid. TV-kanaler som sender fra land der slik reklame er tillatt, har også sendt reklame for reseptfrie legemidler i Norge. Dette har gitt disse TV-kanalene en konkurransefordel.

Statens Legemiddelverk antar det ikke vil ha negative konsekvenser for folkehelsen å oppheve forbudet. Det er imidlertid grunn til å følge utviklingen nøye. Statens Legemiddelverk vil følge med på eventuelle endringer i forbruk og forbruksmønster av reseptfrie legemidler og føre tilsyn med at TV-reklamen følger de kravene som er fastsatt. Legemiddelverket har også utarbeidet en veileder for reklame for reseptfrie legemidler på TV og på nett.

Reklame for reseptpliktige legemidler vil fortsatt være forbudt.

Andre saker å lese

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

09-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

De første skattemeldingene sendes ut i dag. 2,7 millioner nordmenn ligger an til å få igjen på skatten i år, melder skatteetaten.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

09-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

08-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

07-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

Ikke siden januar i fjor har Arbeiderpartiet gjort det dårligere på Nationen og Klassekampens måling. Epstein-avsløringene trekkes fram som en mulig forklaring.

Les mer i RingeriksAvisa