tirsdag, 28 juli 2020 08:06

Åtte storfe drept da høyspentledning falt ned i Valdres

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Åtte storfe drept da høyspentledning falt ned i Valdres Foto: Gerhard D

To kyr, fem kviger og en kalv ble drept da en høyspentledning falt ned i Nord-Aurdal kommune i Valdres mandag.

Dyrene ble funnet samlet, med uisolert strømkabel i sikksakk mellom seg.

Bonden som eier dyrene forteller til avisa Valdres at det er snakk om to voksne kyr, fem kviger og en kalv. De gikk i utmark et godt stykke fra resten av flokken som totalt teller 58 dyr.

– Jeg synes det var helt utrolig uflaks at dette skjedde. Hva er oddsen for å være akkurat under der når en høyspentledning faller ned? sier bonde Knut Roar Aaberg.

Han forteller at de fem kvigene var alle drektige og skulle kalve neste vår.

– Jeg fikk forklart av mannskapene som var ute for å rette feil da de fant dyrene, at det sannsynligvis hadde røket en isolator oppe i en mast. Det hadde deretter blitt overslag til den Y-formede stålbjelken, som igjen hadde ført til at trestolpen brant over og ledningen falt ned akkurat der dyrene befant seg, sier Aaberg.

Ifølge Bjørg Brestad, administrerende direktør i Valdres Energi Nett, er både Mattilsynet og politiet rutinemessig varslet om saken. Hun sier at kraftselskapet tar ansvaret for hendelsen.

NTB

Andre saker å lese

– Få studentene tilbake på campus

13-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

– Få studentene tilbake på campus

Mindre nettstudier og skjerm, og mer kollokvier og diskusjon i forelesningssalen. Det er utdanningsministerens klare oppfordring til rektorer.

Les mer i RingeriksAvisa

1300 tatt for fyllekjøring

13-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Utrykningspolitiet (UP) beslagla 6936 førerkort i 2025. 1332 av dem ble beslaglagt som følge av ruskjøring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa