mandag, 13 juli 2020 14:17

Kraftig økning i salget av charterreiser

Skrevet av
Det er igjen lov å reise ut i Europa uten å gå i karantene etterpå, noe som merkes hos reiseselskapene. Det er igjen lov å reise ut i Europa uten å gå i karantene etterpå, noe som merkes hos reiseselskapene. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix

Etter at de nye reiserådene kom på fredag, har det vært et kraftig oppsving i bestillinger av flyreiser til Europa.

Charterselskapet Ving tredoblet salget av reiser i løpet av helgen som gikk, skriver E24 og Aftenposten.

– I de tre dagene etter at reiserådene kom, har vi sett en kraftig økning sammenlignet med de tre dagene før, sier administrerende direktør Christian Grønli.

Også søk etter flyreiser har økt kraftig. Hos reiseoperatøren Tui var det en økning i søketrafikken på 300 prosent fredag sammenlignet med samme dag uken før.

På reiseportalen til Finn.no gikk søk etter flyreiser med vanlige rutefly opp 73 prosent fredag sammenlignet med fredagen før. For charterreiser og pakketurer ble det søkt hele 442 prosent mer.

– Jeg har ikke sett noe lignende før. Det tok av som en rakett mens reiserådene ble gitt, sier sjef for Finn reise, Terje Berge.

Også byene det ble søkt mest på, endret seg, viser tall fra Finn. I uke 27 toppet fire norske byer – Oslo, Bergen, Stavanger og Trondheim – listen over destinasjonene som ble mest søkt på. I forrige uke var det imidlertid store endringer her. Mens Oslo fortsatt lå på topp, snek Alicante og London seg inn på plassene bak, foran Bergen og Malaga.

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa