lørdag, 06 juni 2020 09:46

Svensker risikerer tysk karantene

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sveriges statsminister Stefan Löfven hoster i armkroken under en pressekonferanse om koronapandemien i mai. Ved siden av står Johan Carlson, generaldirektør for Folkhälsomyndigheten. Sveriges statsminister Stefan Löfven hoster i armkroken under en pressekonferanse om koronapandemien i mai. Ved siden av står Johan Carlson, generaldirektør for Folkhälsomyndigheten. Foto: Janerik Henriksson / TT / NTB scanpix

Svensker som reiser til Tyskland, risikerer å bli den eneste folkegruppen i EU som må i koronakarantene.

Den tyske regjeringen anbefaler karantene for statsborgere fra EU-land med et høyt antall nye koronainfeksjoner. Grensen er satt på over 50 smittetilfeller per 100.000 innbyggere de siste sju dagene.

På nettsiden til tyske folkehelsemyndigheter, Robert Koch Institut, er det kun ett EU-land som lyser rødt på kartet – Sverige.

Det er opp til de enkelte delstatene om de vil følge anbefalingen og bestemme hvordan karantenen for EU-borgere skal gjennomføres.

I dag anbefales det 14 dagers karantene kun for personer fra tredjeland.

Andre saker å lese

Mann pågrepet etter slagsmål i Hønefoss sentrum

25-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person ble sendt til sykehus etter et slagsmål i Hønefoss sentrum fredag ettermiddag. Politiet satte inn betydelige ressurser og pågrep senere på kvelden en mistenkt mann.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

25-07-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

Feriepreget holder seg også denne uken, med et begrenset antall registrerte eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen er eneboligen i Tørrjulfaret 28, som ble solgt for 7 millioner kroner, mens...

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa