fredag, 05 juni 2020 08:10

Nytt nettsted gir miljøstatus

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Nye Miljøstatus gir detaljert og oversiktlig innsikt i hvordan det står til med norsk natur og klima. Nettstedet er utviklet av Miljødirektoratet sammen med flere andre etater. Nye Miljøstatus gir detaljert og oversiktlig innsikt i hvordan det står til med norsk natur og klima. Nettstedet er utviklet av Miljødirektoratet sammen med flere andre etater. Foto: Frank Tverran

Norge ligger på avfallstoppen i Europa, kun slått av Danmark, viser Miljøstatus, et nytt nettsted utviklet av Miljødirektoratet.

Miljøstatus lanseres fredag 5. juni i forbindelse med verdens miljødag. Her får man detaljert innsikt i hvordan det står til med norsk natur, klima og dyreliv.

– Miljøstatus formidler kunnskap om miljøet til alle som er interessert i å ha god og lettfattelig informasjon. Det er mange gode tabeller, grafer og illustrasjoner man også kan bruke, sier direktør i Miljødirektoratet, Ellen Hambro.

Hun mener nettstedet vil være en viktig kilde til informasjon for politikere, miljøvernorganisasjoner og skoler. Det gir blant annet en oversikt over hvilke virkemidler for klima og miljøvern som tas i bruk, og effektene av disse.

Gjengroing og forsøpling truer

Totalt tolv temaer er dekket av Miljøstatus , blant annet artsmangfold, klima, forurensning og hav og kyst, men også friluftsliv og kulturminner.

Nettstedet viser blant annet at nedbygging, oppstykking og gjengroing av naturområder truer for arts- og naturmangfoldet, at klimaendringer vil gi våtere og varmere vær og at Norge ligger på avfallstoppen i Europa, kun slått av Danmark.

Nedgang i utslipp

Men når det gjelder utslipp fra miljøgifter og forurensning, er trenden positiv. De siste årene har det vært en nedgang i utslipp fra industri, mindre forurensning og forsuring og bedre luftkvalitet.

Hambro mener tilgangen til denne typen indikatorer vil gjøre det lettere for alle innen klima- og miljøfeltet å ta bedre avgjørelser.

– Når vi skal bli et lavutslippssamfunn, hindre tap av naturmangfold, sikre velfungerende økosystemer og utvikle en kretsløpsøkonomi der vi ikke sløser med ressurser, er det viktig å ha god kunnskap om hvordan det står til med miljøutfordringene, og hvordan det utvikler seg, sier Hambro.

NTB

Andre saker å lese

Tusenvis har mistet strømmen

25-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tusenvis har mistet strømmen

Rundt 3000 strømkunder sør og øst i landet er søndag formiddag uten strøm etter at høststormen Boelo slo til. Flere tusen andre har fått strømmen tilbake etter å ha vært...

Les mer i RingeriksAvisa

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

24-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

Salget av Tørrjulfaret 28 for 6.835.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. En seksjon på gnr. 38, bnr. 227 følger med en kjøpesum på 6.598.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Varsler kraftige vindkast i Buskerud – ber folk sikre hus og hage

23-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Meteorologisk institutt har sendt ut gult farevarsel for deler av Buskerud natt til søndag og søndag morgen. Det ventes lokalt vindkast på 20–28 meter per sekund. 

Les mer i RingeriksAvisa

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

23-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

Klokken 3 natt til søndag stilles klokken tilbake til 2, og sommertiden er over. Men de som håper på en ekstra time med skjenking på byen, blir skuffet – skjenketiden...

Les mer i RingeriksAvisa