torsdag, 28 mai 2020 09:10

Færre røykere, men flere snusere

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Snus og tobakksvarer. Snus og tobakksvarer. Foto: Geir Olsen / NTB scanpix

De siste fem årene har det vært en nedgang i andelen nordmenn som røyker daglig. Andelen som snuser, har imidlertid økt, ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB).

Andelen nordmenn som snuser daglig har økt fra 10 til 14 prosent fra 2015 til 2019, mens andelen som røyker daglig har falt fra 13 til 9 prosent denne perioden, opplyser SSB.

Dette er den stabile trenden for tobakksbruk i Norge de siste årene. Statistikken legges fram i forbindelse med verdens tobakksfrie dag 31. mai.

Bruk av e-sigaretter er lite utbredt i Norge. De siste fem årene har i gjennomsnitt 1 prosent av befolkningen brukt e-sigaretter eller fordamper daglig, mens 2 prosent bruker det av og til.

SSB har også sammenlignet den norske andelen røykere med andre land i OECD.

Norge havner da på femteplass over landene med lavest andel dagligrøykere blant dem mellom 16 og 74 år, med 11 prosent. Mexico, Island, Sverige og USA har en lavere andel enn Norge.

Andelen er størst i Spania, hvor 22 prosent av befolkningen røyker daglig.

NTB

Andre saker å lese

Bil førte politiet på jakt i Ringerike – fører pågrepet

03-11-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En bilfører unndro seg politiets kontroll i Hønefoss natt til tirsdag, etter at patruljen observerte bilen i høy fart i Vesterngata.

Les mer i RingeriksAvisa

Indre Østfold kutter desserten på julaften: – Vondt å høre som medmenneske

03-11-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Indre Østfold kutter desserten på julaften: – Vondt å høre som medmenneske

Hjemmeboende i omsorgsboliger i Askim får kuttet desserttilbudet på selveste julaften. Lederen for kjøkkendriften anser ikke dette som et problem, skriver Smaalenenes Avis.

Les mer i RingeriksAvisa

En spilevegg fra WoodUpp skrus fast på lekter eller limes direkte på veggen

02-11-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

En spilevegg fra WoodUpp skrus fast på lekter eller limes direkte på veggen

Du kan feste en spilevegg fra WoodUpp direkte på veggen eller skru panelene fast på lekter. Metoden du velger avgjør hvor mye plass konstruksjonen tar og hvordan panelene absorberer lyd...

Les mer i RingeriksAvisa

Osteopaten undersøker bevegelighet og tilpasser behandlingen i Oslo

02-11-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Osteopaten undersøker bevegelighet og tilpasser behandlingen i Oslo

Ryggen gjør vondt når du reiser deg fra kontorstolen, men mindre når du går til bussen. Slike forskjeller er nyttige å beskrive under en undersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa