fredag, 22 mai 2020 08:16

Carlsen reddet avansementet: – Dette var ordentlig nervepirrende

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Magnus Carlsen er under press i egen turnering. Magnus Carlsen er under press i egen turnering. Foto: Heiko Junge / NTB scanpix

Magnus Carlsen sikret seg kvartfinaleplass i onlineturneringen Rapid Challenge med seier mot stjerneskuddet Alireza Firouzja i siste runde torsdag.

Dermed unngikk den norske verdensmesteren å ryke ut allerede i det innledende spillet i turneringen han selv arrangerer. Tap mot Firouzja ville gitt exit.

Partiet mot sjakkens nye stjerneskudd, der en presset Carlsen hadde svarte brikker, var over etter 51 trekk.

Da kunne Carlsen trekke et lettelsens sukk.

De åtte beste spillerne etter de innledende rundene er kvalifisert for søndagens kvartfinaler.

– Jeg er ganske lettet. Jeg hadde ikke trodd det skulle bli så vanskelig. Dette var ordentlig nervepirrende, sa Carlsen til TV 2.

So neste motstander

I kvartfinalen møter Carlsen amerikanske Wesley So. Der skal det spilles best av tre kamper. Hver kamp består av fire parter – med eventuell armageddon-avgjørelse.

Klart er det også at Carlsen i en eventuell semifinale møter vinneren av kvartfinalemøte mellom Levon Aronian og Hikaru Nakamura.

– Det er ikke ideelt, men jeg er glad jeg unngikk Ding. So er en vanskelig motstander, men jeg ser positivt på det. Jeg har noe å revansjere etter fadesen under VM i Fischer, sa Carlsen om utfordringen som nå venter.

I det nevnte verdensmesterskapet i Fischer-sjakk i fjor tapte han for So.

Farse

Carlsen hadde en uvanlig dårlig dag ved sjakkbrettet onsdag, og torsdag fortsatte problemene. Etter å ha berget remis i åpningspartiet mot Sergej Karjakin, tapte Carlsen for Daniil Dubov i det neste.

I partiet mot Dubov gjorde Carlsen en kjempefeil mot slutten.

– Det var en farse, egentlig, sukket den norske verdensmesteren.

Med tapet sto den norske verdensmesteren med fem poeng foran den siste runden og var i akutt fare for å ryke ut. Carlsen lå da på sjuendeplass på resultatlisten.

– Så vidt jeg kunne skjønne, ville jeg være sikker på å gå videre med remis. Jeg hadde i det minste det i bakhånd, sa Carlsen.

«Tricky» stilling

Mot Firouzja, stjerneskuddet mange mener kan være nordmannens arvtaker til sjakktronen, reddet han seg inn.

– Det ble en «tricky» stilling å spille. Jeg følte jeg sto litt bedre, men jeg vet at han er ekstremt slu taktisk sett. Man kan aldri slappe av, sa Carlsen om den duellen.

Onlineturneringen Rapid Challenge har tolv spillere i startfeltet, og det spilles hurtigsjakk. Hver spiller har 15 minutter på klokken og gis ti sekunders tillegg per trekk.

NTB

Andre saker å lese

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa