torsdag, 16 april 2020 08:05

Høie vil ha sykehusene tilbake til normal drift

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) mener sykehusene nå kan gå over til mer normal drift. Helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) mener sykehusene nå kan gå over til mer normal drift. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Helseminister Bent Høie (H) mener at koronasituasjonen i Norge nå er såpass oversiktlig at sykehusene kan gå over til mer normal drift.

– Det vil ha store helsemessige konsekvenser dersom vi ikke gjennomfører viktige undersøkelser og operasjoner på andre pasienter. Nå har vi en mer oversiktlig situasjon, og da kan vi ikke skyve på pasienter som også trenger nødvendig hjelp, sier Høie til NRK.

Han understreker at koronaberedskapen fortsatt skal opprettholdes, men vil gi sykehusene i oppdrag å gå over til mer normal drift der det er mulig.

Høies budskap gjelder også de kommunale helse- og omsorgstjenestene.

– Vi bør begynne å behandle pasienter på en mer vanlig måte igjen, slik at mange av dem som har fått utsatt sine timer og operasjoner, blir innkalt og får gjennomført det de skal gjøre, og ikke minst at skolehelsetjenesten og helsetjenesten for ungdom igjen begynner å jobbe som vanlig, sier han.

Over 250.000 pasienter har fått sykehusavtaler utsatt og satt på vent som følge av koronasituasjonen, og mange pasienter har også droppet å gå til fastlegen, noe Høie nå mener det er trygt å gjøre så lenge man følger helserådene, som blant annet går ut på at hvis man har symptomer på covid-19, skal man først ta telefonisk kontakt.

NTB

Andre saker å lese

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

20-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

Vi nærmer oss et nytt rentemøte. Alle med boliglån må snart finregne på renter og mulige økte kostnader.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

19-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

Samme dag som lokførerne går ut i streik, er det store veiarbeider på E18 inn mot Oslo. Togstreiken gjør køene ekstra lange.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil kjørte av veien i Busundveien

19-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til lørdag gikk det ut melding om en trafikkulykke i Busundveien.

Les mer i RingeriksAvisa

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa