torsdag, 26 mars 2020 14:13

Endelig: Mulla Krekar er utlevert til Italia

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Mulla Krekar under et rettsmøte i fjor høst. Mulla Krekar under et rettsmøte i fjor høst. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Mulla Krekar ble torsdag utlevert til Italia, opplyser justis- og beredskapsminister Monica Mæland (H).

Statsråden informerte om utleveringen på en pressekonferanse torsdag.

Hun opplyser at Justis- og beredskapsdepartementet har fått forsikringer fra italienske myndigheter om at Krekar vil bli godt og forsvarlig ivaretatt i forbindelse med koronasituasjonen.

– Han skal få den hjelpen han skal ha og som han har krav på, sa Mæland på pressekonferansen på spørsmål om å sende Krekar til Italia, som er hardt rammet av koronaviruset.

63-årige Najumuddin Faraj Ahmad, kjent som mulla Krekar, ble 12. februar vedtatt utlevert til Italia, der han i fjor ble dømt til tolv års fengsel for å ha planlagt terror. Dommen er anket.

Hva som skjer etter rettssaken i Italia vil ikke Mæland spekulere i.

– Krekar har vært utvist fra Norge i mange år, det er ikke gitt noen forsikringer til Krekar, så hva som skjer da kan jeg ikke spekulere i.

Krekar kom til Norge som kvoteflyktning i 1991. I 2003 ble han varig utvist fra Norge av hensyn til rikets sikkerhet.

NTB

Andre saker å lese

Rekordstart på Folkehøyskoleuka 2025: Et nasjonalt kompetanseløft i Hønefoss

20-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rekordstart på Folkehøyskoleuka 2025: Et nasjonalt kompetanseløft i Hønefoss

I et år der mange folkehøgskoler opplever rekrutteringsutfordringer, har Ringerike folkehøgskole i Hønefoss klart det motsatte: rekordstor pågang. I idylliske omgivelser like utenfor byen har skolen åpnet dørene for en...

Les mer i RingeriksAvisa

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

Donald Trump er ikke sikker på om Vladimir Putin ønsker seg noen fredsavtale med Ukraina, men håper den russiske presidenten vil oppføre seg pent.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

Kun én av fire under 30 år ville stemt ja til norsk EU-medlemskap, viser en fersk spørreundersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Død person funnet i Glomma – kan være savnede Jerry Lemmetty

19-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

KONGSVINGER: Politiet bekrefter at det tirsdag ble gjort funn av en død person i Glomma ved Brandval bru i Kongsvinger kommune.

Les mer i RingeriksAvisa