mandag, 09 mars 2020 23:03

Meling frykter at Krekar blir koronasmittet i Italia

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Najumuddin Faraj Ahmad, kjent som mulla Krekar, kan ikke utleveres til Italia, fordi han er i risikogruppen for koronasmitte, mener hans forsvarer Brynjar Meling. Najumuddin Faraj Ahmad, kjent som mulla Krekar, kan ikke utleveres til Italia, fordi han er i risikogruppen for koronasmitte, mener hans forsvarer Brynjar Meling. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix

Mulla Krekar kan ikke utleveres til Italia, fordi han er i gruppen som kan bli rammet spesielt hardt av koronasmitte, mener forsvareren hans Brynjar Meling.

– Selv ikke mulla Krekar skal risikere å bli sendt ut til et sted hvor andre mennesker blir frarådet å oppholde seg, sier mulla Krekars forsvarer Brynjar Meling til NRK.

Meling mener 63 år gamle Krekar står i fare for å bli alvorlig syk, dersom han utleveres til Italia.

– Jeg skal ikke gå inn på hans helsemessige detaljer, men det er helt åpenbart at alderen i seg selv innebærer at han er i risikogruppen, sier Meling.

Advokaten sender et skriv med kravet til Justis- og beredskapsdepartementet.

I februar kom vedtaket fra departementet om at Najumuddin Faraj Ahmad, kjent som mulla Krekar, kan utleveres til Italia. Der ble han i fjor sommer dømt til tolv års fengsel for å ha planlagt terror.

Meling påpeker at retten som behandlet saken er i Nord-Italia, et av de områdene som er rammet. I Italia er det registrert 9.172 smittetilfeller og 463 dødsfall, som følge av koronaviruset.

NTB

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa