fredag, 28 februar 2020 07:32

Virus rammer Equinor hardere enn Brexit og handelskrig

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Equinor mener det nye koronaviruset påvirker olje- og energiselskapet i langt større grad enn handelskrig og brexit. Equinor mener det nye koronaviruset påvirker olje- og energiselskapet i langt større grad enn handelskrig og brexit. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Konserndirektør Al Cook i Equinor mener det nye koronaviruset påvirker olje- og energiselskapet i langt større grad enn handelskrig og brexit.

– Situasjonen har ført til lavere etterspørsel etter energi, hovedsakelig fordi færre kinesere reiser med bil, tog og fly. Dermed har prisene for olje og gass falt ytterligere, sier Cook til Stavanger Aftenblad.

Det utfallet har Equinor sett på grunn av handelskrigen mellom USA og Kina: Lavere etterspørsel etter olje og gass har påvirket prisene. Det er en av årsakene til at selskapet leverte et svakere årsresultat i fjor enn året før.

Viruset har også gjort det vanskelig for selskapet som har planer om å utvide kontoret i Kina. Nå har selskapet innført strenge reiserestriksjoner og bedt ansatte holde seg hjemme i to uker etter reise.

Brexit ser derimot ikke ut til å påvirke selskapet, som er Storbritannias største energileverandør. Equinor leverer 25 prosent av landets gass og har fortsatt investeringene i landet, mens andre har holdt igjen.

– Det ble gjort fordi vi var trygge på at forholdet mellom Norge og Storbritannia ville være som før eller bedre. Nå peker alt mot at båndene blir sterkere, sier Cook.

NTB

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa