mandag, 10 februar 2020 08:27

Forsvaret fikk 30 prosent flere varslingssaker i fjor

Skrevet av
Det har kommet flere varsler om uønskede hendelser i Forsvaret. Det har kommet flere varsler om uønskede hendelser i Forsvaret. Illustrasjonsfoto: Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

Antall varsler om mobbing, trakassering og økonomiske misligheter i Forsvaret steg med over 30 prosent fra 2018 til 2019.

Det viser den siste årsrapporten fra Forsvarssjefens internrevisjon, ifølge ABC Nyheter. I 2018 mottok Forsvaret 103 saker, mens i fjor var det 135 saker. Tilbake i 2015 var det bare 39 varslingssaker.

Den største økningen gjelder varsling av mobbing og trakassering. Det var i fjor ikke registrert økning i saker som omhandler seksuell trakassering.

Forsvaret knytter økningen til at det er blitt lagt mer vekt på å gjøre kjent hvilke rutiner som gjelder for å varsle, samt at det generelt har vært større bevissthet i samfunnet om å si fra om uønskede hendelser.

– Denne bevisstgjøringen, treffer også ansatte i Forsvaret, skriver Forsvarets talsperson, orlogskaptein Per-Thomas Bøe til avisen.

Andre saker å lese

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

09-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

08-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

07-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

Ikke siden januar i fjor har Arbeiderpartiet gjort det dårligere på Nationen og Klassekampens måling. Epstein-avsløringene trekkes fram som en mulig forklaring.

Les mer i RingeriksAvisa