onsdag, 22 januar 2020 09:27

Populære navn i 2019

Skrevet av
Populære navn i 2019 Foto: Keskieve

Hva skal barnet hete? Aldri lett å finne navn til barnet i magen, men her er hva barna ble hetende i 2019:

Emma topper Statistisk sentralbyrås navnestatistikk for jenter i 2019. Jakob var det mest populære guttenavnet.

393 jenter fikk navnet Emma i fjor, som ligger tett etterfulgt av Nora på navnestatistikken. Sofie ligger som nummer tre. Emma har dominert navnetoppen siden 2003 og er årets navn for tiende gang.

423 gutter ble hetende Jacob eller Jakob, med Lucas eller Lukas som nummer to på statistikken. Som nummer tre finner vi ulike varianter av navnet Filip.

Jacob var også på topp i 2017.

Kort og bibelsk

Korte jentenavn som ender på «a» har beholdt populariteten i flere år. Hele 56,3 prosent av jentenavnene slutter på «a» eller «ah».

Guttenavnene preges i større grad av Bibelen. Hele 20,3 prosent av guttene har bibelske navn, som Jakob og Noah, som lå på 9. plass i 2019. Trenden med bibelske navn nådde en topp i 2006, men har holdt seg siden.

I tiden omkring 1950 hadde bare rundt 1,5 prosent av barna bibelske navn.

Idrettsnavn

Seniorrådgiver Jørgen Ouren i SSB tror det er mange som vil kjenne igjen flere idrettsnavn på topplistene, blant annet navnene til de kjente Ingebrigtsen-brødrene.

– Her finner vi blant annet Henrik, Filip og Jakob. Brødrenes yngste søster heter Ingrid, og dette navnet er også å finne i årets topp 10, sier Ouren i en pressemelding fra SSB.

Et annet navn som stiger i popularitet er Ada.

– Navnet Ada ble kjent for mange gjennom fotballspilleren Ada Hegerberg, som blant annet er den første mottakeren av Ballon d’Or Féminin, verdens beste kvinnelige fotballspiller, påpeker Ouren.

Ada ligger som nummer seks på navnetoppen for 2019.

Lokale variasjoner

Emma topper sju av våre tidligere fylker, mens Jacob brukes mest i tre av dem: tidligere Akershus, Hordaland og Troms.

I Rogaland er Filip mest populært blant guttenavnene, mens Mohammed i forskjellige varianter topper listen i Oslo. Henrik går av med seieren både i Telemark og Aust-Agder.

Sist redigert onsdag, 22 januar 2020 09:38

Andre saker å lese

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

Donald Trump er ikke sikker på om Vladimir Putin ønsker seg noen fredsavtale med Ukraina, men håper den russiske presidenten vil oppføre seg pent.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

Kun én av fire under 30 år ville stemt ja til norsk EU-medlemskap, viser en fersk spørreundersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Død person funnet i Glomma – kan være savnede Jerry Lemmetty

19-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

KONGSVINGER: Politiet bekrefter at det tirsdag ble gjort funn av en død person i Glomma ved Brandval bru i Kongsvinger kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Stortingsvalget: Spillpolitikken kan bli en nøkkelsak - også for Ringerike

18-08-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Stortingsvalget: Spillpolitikken kan bli en nøkkelsak - også for Ringerike

Spørsmålet om Norge skal holde fast ved enerettsmodellen eller åpne for lisensordning i pengespill er i ferd med å bli en av de store politiske stridssakene inn mot høstens valg...

Les mer i RingeriksAvisa