mandag, 13 januar 2020 08:36

Vulkanutbrudd på Filippinene – flyplassen i Manila stengt

Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
En stor askesky stiger opp fra Taal-vulkanen sør for Filippinenes hovedstad Manila. En stor askesky stiger opp fra Taal-vulkanen sør for Filippinenes hovedstad Manila. Foto: AP / NTB scanpix

Vulkanutbruddet på Filippinene har ført til evakuering av flere tusen innbyggere og stenging av flyplassen i Manila.

vulkan2
Askeutbruddet fra Taal-vulkanen på Filippinene har lagt seg som et teppe over omgivelsene i byen Tagaytay i Cavite-provinsen, sør for Manila. Foto: AP / Aaron Favila / NTB scanpix

Flere arbeidsplasser og skoler også stengt.

Det er så langt ikke meldt om noen døde eller skadde som en direkte følge av utbruddet fra Taal-vulkanen, som startet søndag. Men en mann omkom i en trafikkulykke som kan ha skyldtes dårlig sikt.

Vulkanen, som ligger på en øy i en innsjø rundt 60 kilometer sør for Manila, spydde søndag damp, aske og småstein 10–15 kilometer opp i lufta, ifølge Filippinenes seismologiske institutt.

Askeskyer har blåst mer enn 100 kilometer nordover, og nådd hovedstaden. Dermed har landets hovedflyplass blitt tvunget til å stenge. Over 240 internasjonale og innenlandske flyginger er så langt kansellert.

Ifølge instituttet flommet det lava ut av vulkanen tidlig mandag, og aske- og damputslippene har gått noe tilbake. Det er vanskelig å forutsi når utbruddet vil stoppe.

Om lag 8.000 mennesker som bor på vulkanøya, er evakuert. I tillegg er flere titall tusen evakuert fra byer som ligger i nærheten av innsjøen med vulkanøya. Myndighetene regner med at flere hundre tusen kan bli evakuert i løpet av de neste dagene.

Taal-vulkanen er Filippinenes nest mest aktive og et populært utfartssted.

Andre saker å lese

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump: – Mulig Putin ikke ønsker seg noen avtale om Ukraina

Donald Trump er ikke sikker på om Vladimir Putin ønsker seg noen fredsavtale med Ukraina, men håper den russiske presidenten vil oppføre seg pent.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

19-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap

Kun én av fire under 30 år ville stemt ja til norsk EU-medlemskap, viser en fersk spørreundersøkelse.

Les mer i RingeriksAvisa

Død person funnet i Glomma – kan være savnede Jerry Lemmetty

19-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

KONGSVINGER: Politiet bekrefter at det tirsdag ble gjort funn av en død person i Glomma ved Brandval bru i Kongsvinger kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Stortingsvalget: Spillpolitikken kan bli en nøkkelsak - også for Ringerike

18-08-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Stortingsvalget: Spillpolitikken kan bli en nøkkelsak - også for Ringerike

Spørsmålet om Norge skal holde fast ved enerettsmodellen eller åpne for lisensordning i pengespill er i ferd med å bli en av de store politiske stridssakene inn mot høstens valg...

Les mer i RingeriksAvisa