tirsdag, 03 desember 2019 11:46

Avdød mor i Tromsø etterforskes for drap og drapsforsøk

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Politistasjonssjef Anita Hermandsen (t.h.) og politiadvokat Gøril Lund opplyste tirsdag formiddag om den siste utviklingen i saken der fire personer ble funnet i sjøen i Tromsø mandag ettermiddag. Politistasjonssjef Anita Hermandsen (t.h.) og politiadvokat Gøril Lund opplyste tirsdag formiddag om den siste utviklingen i saken der fire personer ble funnet i sjøen i Tromsø mandag ettermiddag. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB scanpix

Politiet etterforsker hendelsen der fire personer ble funnet livløse i vannet ved Tromsøya som drap og drapsforsøk.

– Det som i går var en undersøkelsessak, er nå en straffesak. Vi etterforsker den døde moren for drap og forsøk på drap, sa politiadvokat Gøril Lund i Troms politidistrikt på en pressekonferanse tirsdag formiddag.

Det var klokken 17.28 mandag ettermiddag at politiet fikk melding om en forbipasserende om at det var observert en barnevogn, og at det gikk spor ned til vannet. Da melder kom ned til vannet, ble det gjort funn av gjenstander, blant annet støvler, i vannkanten.

Da politiet rykket ut til området Fagereng i Tromsø, fant de fire livløse personer i sjøen 8–10 meter fra land, og det ble gitt livreddende førstehjelp på stedet før de ble fraktet til sykehus.

Jobber med flere hypoteser

På pressekonferansen tirsdag opplyste politistasjonssjef Anita Hermandsen at kvinnen, som er barnas mor, er i 20-årene. Barna, som alle er jenter, er født i 2012, 2015 og 2018. Moren og jenta som er født i 2012, døde på sykehus mandag kveld, mens de to andre jentene i morges ble fløyet til Rikshospitalet med livstruende skader.

– Vi er fortsatt i en tidlig fase av etterforskningen og jobber med flere hypoteser. Én hypotese er at mor kan ha påført døden til ett av barna og den livstruende tilstanden til de andre barna, sier Lund.

Hun vil ikke kommentere om noen av de involverte hadde noen ytre skader da de ble funnet.

Barnas far, som bodde sammen med moren og barna, ble avhørt av politiet mandag kveld, og han har status som vitne i saken.

– Han ble oppsøkt på familiens hjemmeadresse i går kveld. Vi har ingen grunn til å tro at han er involvert i dette, sier Lund.

Kom fra Sudan

Familien kom opprinnelig fra Sudan. Faren kom først til Norge i 2015, mens kvinnen kom til Norge ved familiegjenforening i 2017. De har fått midlertidig opphold i Norge.

Ingen av dem er kjent fra politiet fra før.

Politiet har til nå gjennomført rundt ti vitneavhør og vil gjennomføre flere i løpet av dagen.

– Vi er fremdeles interessert i tips fra folk som har vært i området, eller andre som kan vite noe, sier Hermandsen.

NTB

Andre saker å lese

Tips til foreldre ved barnehagestart: – La barnet utforske

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tips til foreldre ved barnehagestart: – La barnet utforske

Barnehagestart nærmer seg med stormskritt, og fra og med neste uke fylles barnehagene opp med tusenvis av spente barn. – Ha en god dialog med barnehagen, sier lærer.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann stoppet på lynrask elsparkesykkel – kunne kjøre 80 km/t

31-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i Ålesund ble torsdag kveld stanset av politiet på en elsparkesykkel som kunne kjøre langt raskere enn det som er lovlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Student utestengt for å ha tatt med seg 500 sider notater til eksamen

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Student utestengt for å ha tatt med seg 500 sider notater til eksamen

En student ved Handelshøyskolen BI ble tatt med rundt 500 sider ulovlige notater på pulten under en eksamen i desember. Studenten ble utestengt i ett semester.

Les mer i RingeriksAvisa

Innfører krepseforbud i ni kommuner etter funn av krepsepest

30-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Innfører krepseforbud i ni kommuner etter funn av krepsepest

Det er påvist krepsepest i deler av Drammensvassdraget. Strenge tiltak er satt i verk for å bekjempe spredningen.

Les mer i RingeriksAvisa