onsdag, 23 september 2015 08:10

Ikke enkelt å bære staur

Skrevet av
Museumsverdenen er ingen barnehage Museumsverdenen er ingen barnehage FOTO: Frank Tverran

Helge Stiksrud fratrer som direktør i Buskerudmuseet den 1. oktober 2015. Det har nok ikke vært enkelt å få 13 småkonger til å underkaste seg en ny hersker. Å bære staur er nok enkelt i forhold til dette.

Buskerudmuseet består av 13 museumsavdelinger i Buskerud og ble konsolidert den 1. desember 2014. Stiksrud har gjennom den nyopprettede direktørstillingen ledet dette arbeidet fra 1. mai 2014.

Stiksrud leggger ikke skjul på at det er en tidkrevende prosesss å få ulike kulturer samlet i en driftsenhet og der museumsenhetene jobber solidarisk sammen.

- Det har under veis fremkommet ulikt syn med hensyn til strategi og fremdrift for å oppnå felles mål om en vellykket sammenslåing. Prosessen har avdekket ulike forventninger, dels mellom museumsavdelingene og dels mellom enkelte avdelinger og ledelsen. Det har vist seg vanskelig å finne frem til en felles plattform der museumsavdelingene sameksisterer konstruktivt under en paraply, sier Stiksrud videre.

Styreleder Bjarne Stabæk beklager overfor Stiksrud den uheldige og ensidige eksponeringen saken fikk i media, og ser at dette utspillet førte til utsettelse av konsolideringsarbeidet. Stabæk fremholder at saken ikke hørte hjemme i media og representerte et avvik med hensyn til formell prosess. Stabæk hevder videre at opprettelse av Buskerudmuseet er arbeid som nødvendigvis må og skal ta tid. Han sier at alle parter var klar over at 2015 måtte bli et tilpasningsår og at tilpasningsarbeidet må fortsette i 2016. Dette underbygges av erfaring fra sammenlignbare prosesser i andre fylker.

Stiksrud beskriver arbeidet med opprettelse av Buskerudmuseet som svært spennende og håper at enkeltavdelingene etter hvert vil finne frem til en konstruktiv arbeidsform. Han sier at prosessen har gitt ham økt kunnskap om menneskelig samhandling, kunnskap han vil benytte når han gjenopptar sin egen næringsvirksomhet, blant annet som kommunikasjons- og medierådgiver.

Andre saker å lese

Russefest i Røyken stoppet etter slagsmål og steinkasting

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet måtte stanse en større russefest i Røyken natt til lørdag etter meldinger om slagsmål, steinkasting og dårlig stemning mellom flere busser.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer pågrepet etter flere ran på Tøyen natt til lørdag

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter en serie ran på Tøyen natt til lørdag. Politiet brukte både drone og hundepatruljer i søket etter ransmennene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person til sykehus etter eksplosjon i pølsefabrikk

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er påført brannskader og fire personer er evakuert fra et nabohus etter en eksplosjon og en brann i et næringsbygg på Torp i Fredrikstad.

Les mer i RingeriksAvisa

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

02-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

Fellesforbundets leder Jørn Eggum er sykmeldt. Han har denne uken stått i en storm etter at det kom fram at han har hatt et intimt forhold til en tillitsvalgt.

Les mer i RingeriksAvisa