torsdag, 24 oktober 2019 18:41

Ny kontrakt til Kongsberg Aviation

Skrevet av
Leveringen av de nye redningshelikoptrene er forsinket og Forsvaret har nå signert en ny fire år lang vedlikeholdskontrakt for de eksisterende Sea King-helikoptrene. Leveringen av de nye redningshelikoptrene er forsinket og Forsvaret har nå signert en ny fire år lang vedlikeholdskontrakt for de eksisterende Sea King-helikoptrene. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Forsvarets nye redningshelikoptre lar fortsatt vente på seg. Nå har Kongsberg Aviation fått forlenget vedlikeholdskontrakten på Sea King fram til 2023.

Kongsberg Aviation Maintenance Services (KAMS) har hatt totalansvaret for å vedlikeholde motorene på den norske Sea King-flåten siden 2016. Nå opplyser selskapet at Forsvaret har forlenget denne kontrakten med ytterligere fire år.

Vedlikeholdskontrakten har en verdi på 100 millioner kroner.

Da Stortinget for 17 år siden vedtok å bestille nye redningshelikoptre for å erstatte flåten av de nå over 50 år gamle Sea King-helikoptrene, var meningen at det første av de nye AW101-helikoptrene skulle leveres i 2019, og at alle Sea Kingene skulle være erstattet innen 2021.

I regjeringens forslag til neste års statsbudsjett går det fram at det første AW101-helikopteret tidligst vil bli satt i drift i første halvår neste år, og at det deretter vil ta minst to år før de resterende er i drift.

I forrige uke, 17. oktober, utløste derfor Forsvaret opsjonen i den eksisterende vedlikeholdskontrakten, og avtalen gjelder nå fram til 2023.

Sea King-helikoptrene utfører primært søk- og redningstjeneste samt luftambulanseoppdrag. Helikoptrene eies av Justisdepartementet, men opereres av 330. skvadron i Luftforsvaret.

Andre saker å lese

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønefoss-mann står bak årets cruisehavn

Skjolden Cruise Port er kåret til «Port of the Year» under den internasjonale Seatrade Cruise Awards 2026. Bak den privateide cruisehavnen innerst i Sognefjorden står Røysi-konsernet og Hønefoss-bosatte Oddvar Røysi.

Les mer i RingeriksAvisa

Kristin blant de 5 bispenominerte

18-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kristin blant de 5 bispenominerte

Fem kandidater er nominert til ny biskop i Tunsberg bispedømme. Blant dem finner vi et kjent navn for Ringeriks-regionen: Kristin Moen Saxegaard, som tidligere var prost i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

18-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sp og Høyres drivstoffkrangel fortsetter: – Har feilanalysert energimarkedet

Trygve Slagsvold Vedum angriper Høyre og anklager partiet for å ha snudd om drivstoffavgifter midt i en priskrise. Høyre kaller Sp-lederens utspill politisk teater.

Les mer i RingeriksAvisa