tirsdag, 01 oktober 2019 07:55

Tingretten flyttes til Sandvika

Tingretten flyttes til Sandvika Foto: Frank Tverran

Om domstolkommisjonen får det som den vil, blir det ingen tingrett i Hønefoss lenger.

Påtalemyndigheten og lokale advokater må finne seg i turen over Sollihøgda for å prosedere saker. En trøst er det at veien blir betydelig kortere med ny E16 og Ringeriksbanen.

Domstolskommisjonen foreslår å legge ned to av tre tingretter. Ved en reduksjon av dagens 60 tingretter til 22 vil samtlige fylker oppleve sammenslåinger.

Kommisjonen, som har vært ledet av sorenskriver Yngve Svendsen, har jobbet med rapporten i to år. Den begrunner ønsket om nedleggelse med at det er for mange rettssteder i Norge og at en stor del av disse er for tynt bemannede.

Ifølge kommisjonen utfordrer små tingretter tilfeldighetsprinsippet ved valg av dommer, at undersøkelser indikerer kvalitetsforskjeller, og at prinsippet om at like tilfeller skal behandles likt, er under press.

Her er alle de foreslåtte sammenslåingene:

  • Øst-Finnmark-, Hammerfest- og Alta- til Ytre Finnmark tingrett. Alta blir nytt hovedrettssted.
  • Nord-Troms- og Senja- til Troms tingrett med hovedsete i Tromsø.
  • Trondenes-, Ofoten- og Vesterålen- til Midtre Hålogaland tingrett med hovedsete i Harstad.
  • Salten- og Lofoten- til Salten tingrett med Bodø som hovedrettsted. Av geografiske hensyn foreslås det å opprettholde en avdeling i Svolvær.
  • Rana-, Alstahaug- og Brønnøy- til Helgeland tingrett med hovedrettsted i Mo i Rana.
  • Sør-Trøndelag-, Fosen-, Inntrøndelag og Namdal- til Trøndelag tingrett med hovedrettssted i Trondheim og en avdeling i Steinkjer.
  • Nordmøre-, Romsdal-, Sunnmøre- og Søre Sunnmøre- til Møre og Romsdal tingrett. Ålesund blir hovedrettssted, med en avdeling i Kristiansund.
  • Bergen tingrett og deler av Hardanger tingrett slås sammen til Hordaland tingrett med lokaler i Bergen.
  • Haugaland-, Sunnhordland- og deler av Hardanger tingrett bør slås sammen til å bli Haugaland og Sunnhordland tingrett med hovedrettsted i Haugesund.
  • Stavanger-, Jæren- og Dalane- til Rogaland tingrett, med lokaler i Stavanger.
  • Lister-, Kristiansand- og Aust-Agder- til Agder tingrett i Kristiansand med en avdeling i Arendal.
  • Vest-Telemark-, Aust-Telemark og Nedre Telemark- til Telemark tingrett i Skien.
  • Drammen-, Kongsberg og Eiker-, Hallingdal- og Valdres- til Buskerud tingrett med Drammen som hovedrettssted. En avdeling bør opprettholdes i Nesbyen grunnet store reiseavstander.
  • Nord-Gudbrandsdal-, Sør-Gudbrandsdal-, Nord-Østerdal-, Sør-Østerdal-, Gjøvik- og Hedmarken- samles som Innlandet tingrett. Hamar som hovedrettssted og en avdeling på Tynset.
  • Nedre Romerike-, Øvre Romerike- og Glåmdal- til Romerike tingrett med lokaler i Lillestrøm.
  • Follo- og Heggen og Frøland- til Follo tingrett som legges til Ski.
  • Moss-, Sarpsborg-, Halden- og Fredrikstad- til Østfold tingrett. Spørsmålet om et felles tinghus skal behandles på et senere tidspunkt.
  • Ringerike tingrett og Asker og Bærum tingrett foreslås å bli til Ringerike, Asker og Bærum tingrett, med plassering i Sandvika.
  • Kommisjonen foreslår at Oslo tingrett og Oslo byfogdembete slås sammen.

Kilde: Adresseavisen

Andre saker å lese

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

22-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

Tiktok har inngått et forlik verdt om lag 3,7 milliarder kroner med det amerikanske justisdepartementet for å ha latt barn under 13 år lage egne kontoer.

Les mer i RingeriksAvisa

Bjørn påkjørt av bil

22-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bil kolliderte i natt med en bjørn sørøst i Finland, nær grensen til Russland. Politiet advarer folk mot å nærme seg den skadede bamsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

21-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

Tolv flygeledere på Gardermoen og på Flesland går ut i streik. Konsekvensene blir store, spesielt på Vestlandet. Forsinkelsene vil øke utover dagen og ramme hele landet.

Les mer i RingeriksAvisa

USAs økonomiske krig mot Iran: Disse landene står i kryssilden

21-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

USAs økonomiske krig mot Iran: Disse landene står i kryssilden

USAs president Donald Trump har erklært økonomisk krig mot Iran og truet med konsekvenser for alle som handler med landet. Flere allierte kan bli rammet.

Les mer i RingeriksAvisa