mandag, 19 august 2019 22:16

Fullriggeren Christian Radich kjørte inn i brygge i Bjørvika

Skrevet av
Skoleskipet SS «Christian Radich» fikk et hull i baugen etter at det mandag kveld kjørte inn i brygga ved Sukkerbiten i Oslo. Skoleskipet SS «Christian Radich» fikk et hull i baugen etter at det mandag kveld kjørte inn i brygga ved Sukkerbiten i Oslo. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB scanpix

Seilskuta Christian Radich kjørte mandag kveld inn i brygga ved Sukkerbiten i Bjørvika i Oslo. Ingen personer ble skadd i sammenstøtet.

– Vi hadde et uhell da vi skulle legge til kai. Vi klarte ikke stoppe opp da vi skulle legge til brygga på grunn av vinden. Det ble et lite hull i skutesiden, men det er over vannlinjen, sier direktør Vidar Pederstad i Christian Radich til VG.

Ifølge Pederstad ble ingen skadd i sammenstøtet, men skadene som oppsto på båten, må repareres. Han anslår at reparasjonene vil koste om lag 50.000 kroner.

Den tremastede fullriggeren har hjemmehavn i Oslo og har en lengde på 62,5 meter. Seilskuta er 9,7 meter bred og veier til sammen 1.050 tonn.

Christian Radich ble sjøsatt i 1937 og blir brukt som skoleskip

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa