mandag, 29 juli 2019 21:52

Sjaman Durek Verrett sier han er utsatt for rasisme

Skrevet av
Prinsesse Märtha Louise og sjaman Durek holdt foredrag på Clarion hotell i Stavanger i mai. Prinsesse Märtha Louise og sjaman Durek holdt foredrag på Clarion hotell i Stavanger i mai. Foto: Carina Johansen / NTB scanpix

Durek Verrett har blitt utsatt for rasisme etter at han og prinsesse Märtha Louise i mai erklærte at de var et par, sier sjamanen til The Sunday Times.

Det vakte stor debatt da prinsesse Märtha Louise offentliggjorde at hun og sjaman Durek Verrett var blitt et par gjennom bildedelingstjenesten Instagram. Erklæringen skjedde en uke før paret la ut på en foredragsturné om selvrealisering under tittelen «The Princess and the Shaman».

Som følge av oppmerksomheten mener Verrett at han har blitt utsatt for grov rasisme, sier han til britiske The Sunday Times.

– Folk forteller meg at de vil henge meg fra et tre, at det ikke burde være noe «n-ord» på Slottet, at jeg er Rasputin, sier han til avisen.

Til VG sier Verrett at de rasistiske kommentarene har kommet fra norske folk, men også rundt om i verden.

– Det jeg og Märtha har funnet ut, er at det er nødvendig for folk å vise sitt sanne ansikt. Hvis vår kjærlighet kan få tingene som har ligget under overflaten, på innsiden hos folk, opp til overflaten, så får det være sånn, sier han.

Verrett understreker at han og prinsessen ønsker dialog rundt de hatefulle kommentarene, slik at man kan komme til bunns i hvorfor rasisme blir spredd.

Sjamanen vil ikke kommentere om han har vært i dialog med Slottet om de hatefulle kommentarene.

Andre saker å lese

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa