mandag, 29 juli 2019 08:25

Medisinmangel kan ramme flere tusen diabetikere

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Medisinsk fagdirektør Steinar Madsen i Statens legemiddelverk. Medisinsk fagdirektør Steinar Madsen i Statens legemiddelverk. Foto: Vidar Ruud / NTB scanpix

Det er mangel på legemiddelet Metformin, melder Statens legemiddelverk. I fjor fikk over 122.000 diabetikere medisinen på resept.

Medisinen brukes til å senke blodsukkeret hos pasienter med diabetes type 2. Medisinsk fagdirektør Steinar Madsen sier til Dagens Medisin at flere apotek har gått tomme for medisinen.

– Vi får daglig telefoner fra bekymrede pasienter som lurer på hva de skal gjøre. Dette er en uheldig situasjon nå midt i sommerferien. Det kan potensielt bli mange som blir rammet. Det er umulig å oppgi nøyaktig, men det kan fort bli mange tusen, sier han til nettstedet.

Legemiddelverket har i forbindelse med situasjonen gitt utvidet adgang til å utskrive andre legemidler mot diabetes type 2. De beskriver tiltaket som et «nødtiltak» begrenset til én utlevering før pasienten settes tilbake på tidligere behandling.

Legemiddelverket skriver på sine nettsider at de jobber tett med produsenter og grossister for å skaffe Metformin til Norge for å redusere problemet mest mulig. De oppgir at mangelen er ventet å vare til 10. september.

Sist redigert mandag, 29 juli 2019 08:27
NTB

Andre saker å lese

Unge får med seg stadig mer nyheter kun i sosiale medier

06-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Unge får med seg stadig mer nyheter kun i sosiale medier

Blant unge synker bruken av tradisjonelle medier, mens nyheter gjennom sosiale medier utgjør en stadig større andel.

Les mer i RingeriksAvisa

Tyveri på Jevnaker

06-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mandag ble det anmeldt tyveri og skadeverk på to biler i løpet av natten. Det er stjålet frontlykter og det er samtidig gjort skader på støtfanger og forskjerm. Politiet gjør...

Les mer i RingeriksAvisa

Bodø/Glimt-eventyret: Over 80 millioner kroner i potten mot Tottenham

06-05-2025 Sport NTB - avatar NTB

Bodø/Glimt-eventyret: Over 80 millioner kroner i potten mot Tottenham

Bodø/Glimts sesong i Europa har vært et eventyr både på og utenfor banen. Nesten 400 millioner kroner er allerede innkassert før storkampen.

Les mer i RingeriksAvisa

DNB inviterer småsparere til å investere i våpenprodusenter

06-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

DNB inviterer småsparere til å investere i våpenprodusenter

DNB har etablert et nytt fond og inviterer småsparere til å investere i våpenindustrien. Flere av selskapene fondet har andel i, er svartelistet av Norges største pensjonsfond KLP.

Les mer i RingeriksAvisa