mandag, 15 juli 2019 11:46

To svindelsiktede menn må møte Nav i retten for andre gang

Skrevet av
To menn er tiltalt for å svindlet Nav for 2,2 millioner kroner. I oktober kommer rettssaken opp for andre gang fordi den ene meddommeren jobber i Nav. To menn er tiltalt for å svindlet Nav for 2,2 millioner kroner. I oktober kommer rettssaken opp for andre gang fordi den ene meddommeren jobber i Nav. Foto: Gorm Kallestad / NTB scanpix

To menn er tiltalt for å ha svindlet Nav for 2,2 millioner kroner. I oktober må de møte i retten på ny etter at den ene meddommeren var inhabil.

I fjor dømte Oslo tingrett mennene til fengsel i ett år, og til å betale Nav nærmere 1,1 millioner kroner i erstatning.

Nå kommer rettssaken opp på ny etter at Borgarting lagmannsrett opphevet dommen fordi en av de to meddommerne jobber i Nav, skriver Nettavisen.

En 71 år gammel mann er tiltalt for å ha fått utbetalt urettmessig uførepensjon samtidig som han skal ha mottatt lønn.

Fra 1. januar 2005 til 31. oktober 2012 fikk mannen utbetalt trygdeutbetalingene fra Nav. Men på samme tid, og fram til 2010, var 71-åringen ansatt i en stor og kjent norsk bedrift. Han skal ha mottatt minst 1.830.000 kroner i lønn fra selskapet i denne perioden, men oppga ikke hele inntekten til Nav.

Arbeidsgiveren hans, en 56 år gammel mann, er tiltalt for å ha medvirket til Nav-svindelen som totalt beløper seg til 2.212.774 kroner.

Til Nettavisen sier mennenes advokater at deres klienter ikke erkjenner straffskyld.

Andre saker å lese

To personer pågrepet etter flere ran på Tøyen natt til lørdag

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter en serie ran på Tøyen natt til lørdag. Politiet brukte både drone og hundepatruljer i søket etter ransmennene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person til sykehus etter eksplosjon i pølsefabrikk

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er påført brannskader og fire personer er evakuert fra et nabohus etter en eksplosjon og en brann i et næringsbygg på Torp i Fredrikstad.

Les mer i RingeriksAvisa

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

02-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

Fellesforbundets leder Jørn Eggum er sykmeldt. Han har denne uken stått i en storm etter at det kom fram at han har hatt et intimt forhold til en tillitsvalgt.

Les mer i RingeriksAvisa

13-åring kritisk skadet etter batterieksplosjon i hytte på Vinstra

02-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 13-åring er kritisk skadet etter at et batteri eksploderte i en hytte ved Feforvatnet i Nord-Fron i Gudbrandsdalen sent torsdag kveld. To voksne er også alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa