fredag, 12 juli 2019 15:48

Norge sier nei til båtmigranter – har avvist gjentatte forespørsler fra EU

Arkivfoto fra 2016. Migranter, de fleste fra Eritrea, hopper i vannet under en redningsoperasjon i Middelhavet utenfor kysten av Libya. Arkivfoto fra 2016. Migranter, de fleste fra Eritrea, hopper i vannet under en redningsoperasjon i Middelhavet utenfor kysten av Libya. Foto: Emilio Morenatti / AP / NTB scanpix

To ganger i år har Norge avvist EUs bønn om hjelp til å få relokalisert migranter som er plukket opp i Middelhavet. – Hårreisende, mener SV.

Det er EU-kommisjonen som har kommet med forespørslene til Norge, men begge gangene har svaret vært nei, får NTB bekreftet fra Justis- og beredskapsdepartementet.

– Ved vurderingen ble det blant annet lagt vekt på at relokalisering kan øke insentiver for personer uten beskyttelsesbehov til å legge ut på reise over Middelhavet, og at det kan bidra til å opprettholde et marked for smuglerne, sier kommunikasjonssjef Gunnar A. Johansen.

– Hårreisende usolidarisk

Lars Haltbrekken i SV reagerer skarpt på regjeringens holdning.

– Onsdag ville ikke justisminister Jøran Kallmyr (Frp) redde dem som holder på å drukne. Nå vil han heller ikke hjelpe landene hvor flyktningene har kommet i land. Dette viser regjeringens hårreisende usolidariske politikk mot mennesker i nød, sier Haltbrekken til NTB.

Han viser til at det nå kommer svært få asylsøkere til Norge.

– Vi må gi de flyktningene som kommer til Norge, en god behandling av asylsøknaden og klare å integrere dem som har et beskyttelsesbehov. Men regjeringen lukker i stedet døra og overlater altså alt ansvaret til andre land som har dårligere forutsetninger, sier Haltbrekken.

Vil ha fordelingsordning

Ifølge Gunnar A. Johansen ønsker Norge seg en forpliktende og permanent fordelingsordning der alle europeiske land er med. Det er et standpunkt SV i utgangspunktet deler, ifølge Haltbrekken.

– SV har vært en pådriver for å få regjeringen til å arbeide for en forpliktende fordelingsordning i Europa, men en slik avtale kommer ikke på plass i nærmeste fremtid. Da må vi heller bidra til en bedre fordeling når vi kan, sier han.

Det kom også tilsvarende forespørsler til Norge i 2018. Da sa Norge ved én anledning ja, noe som førte til at sju migranter fra redningsbåten MV Lifeline ble relokalisert fra Malta til Norge.

Tar imot

Norge skal ikke ha blitt spurt om å ta imot migranter fra Sea-Watch 3.

Denne redningsbåten fikk stor oppmerksomhet da kaptein Carola Rackete i juni trosset politiets ordrer og la til kai på Lampedusa utenfor Italia med 40 migranter om bord.

Finland, Frankrike, Luxembourg, Portugal og Tyskland har gått med på å ta imot migranter fra båten, som tilhører en tysk hjelpeorganisasjon og seiler under nederlandsk flagg.

Andre saker å lese

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa